Michael Phelps yüzmüyor, uçuyor

Avustralya'da devam eden Dünya Yüzme Şampiyonası'nda, Michael Phelps rüzgârı sert biçimde esmeye devam ediyor. 21 yaşındaki sporcu 200 metre kelebekte kendisine ait rekoru kırarak şampiyonadaki üçüncü altın madalyasını kazandı.

MELBOURNE - Avustralya'da devam eden Dünya Yüzme Şampiyonası'nda, Michael Phelps rüzgârı sert biçimde esmeye devam ediyor. 21 yaşındaki sporcu 200 metre kelebekte kendisine ait rekoru kırarak şampiyonadaki üçüncü altın madalyasını kazandı. Phelps, 1.53.80'lik rekoru 1.52.09'a çekerek adeta inanılmazı başardı. Dünya şampiyonalarında 13. altın madalyasını kazanan ve 200 metre kelebekte bu başarıyı üç kez yakalayan ilk sporcu olan
Phelps, "Bu rekora kendim bile şaşırdım. Bu kadar hızlı yüzüceğimi bilmiyordum" dedi.
Avustralya'da sekiz altın kazanmaya uğraşan Phelps'in bunu başarması için beş madalyaya daha ihtiyacı var. Phelps, 200 kelebekten önce 4x100 serbest bayrak ve 200 metre serbestte (efsane yüzücü Ian Thorpe'un rekorunu tarihe gömerek) birinci olmuştu. Phelps, kalan üç bayrak ve iki bireysel karışıkta zafere ulaşırsa Mark Spitz'in 1974 Münih Olimpiyatları'nda kazandığı yedi altınlı şovu da gölgede bırakacak.
Havuzda iki rekor daha vardı
Avustralya'da günün diğer 'altın'cıları erkekler 50 metre sırt üstünde Oleg Lisogor, erkekler 800 metre serbestte Oussama Mellouli
ve bayanlar 200 metre serbestte Laure Manaudou'ydu. Fransız Manadou, 200 metre serbest yarı finalinde İtalyan Federaica Pellegrini'nin 1.56.47 ile kırdığı dünya rekorunu, 1.55.52'ye çekti.
ABD'li genç sporcu Liela Vaziri de 50 metre sırt üstü yarı finalinde 28.16'lık derece elde ederek yeni dünya rekorunun sahibi oldu. (Spor Servisi)