Michael van Praag adaylıktan çekildi

Michael van Praag adaylıktan çekildi
Michael van Praag adaylıktan çekildi
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) başkanlığı için yarışan Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu (KNVB) Başkanı Michael van Praag'ın, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin lehine adaylıktan çekildiği bildirildi.

LAHEY - Hollanda Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, Michael van Praag'ın gerçekleştirdiği ayrıntılı görüşmeler sonucunda başkanlık yarışında adaylardan Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'i destekleme kararı aldığı belirtildi. Van Praag'ın, bu akşam detaylı açıklama yapacağı kaydedildi.

Ocak ayında FIFA başkanlığına adaylığını açıklayan van Praag, seçilmesi halinde Dünya Kupası'na katılacak ülke sayısını 32'den 40'a çıkarma, uluslararası antrenör ve merkezi hakem akademisi kurma, kurumun şeffaflaşması ve bölgesel futbol elçilerine yer verme gibi hedefleri olduğunu açıklamıştı.

FIFA'da sadece bir dönem görev almak istediğini açıklayan 67 yaşındaki van Praag'a, Hollanda'nın efsane futbolcularından Johan Cruyff ve milli takım teknik direktörü Guus Hiddink de destek vermişti.

Bu arada van Praag'ın çekilmesiyle yarıştaki aday sayısı 3'e düştü. FIFA Seçim Kurulu, 29 Mayıs'ta yapılacak başkanlık seçimi için FIFA'nın mevcut başkanı Sepp Blatter'in yanı sıra FIFA Başkan Yardımcısı ve Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin ile Portekizli eski futbolcu Luis Figo'nun adaylıklarını onamıştı. (AA)