Milli savunma alarm veriyor

11 Ekim'de Şükrü Saracoğlu'nda İngiltere ile oynayacağımız
'final' niteliğindeki maçın provası için yapılan tercihin ne derece doğru olduğu dün gece görüldü. Ada futbolunun bir başka temsilcisi İrlanda Cumhuriyeti karşısında özellikle uzun toplarda yaşadığımız sıkıntı, duran ve kenar toplarda da kendini gösterdi.

İrlanda-Türkiye: 2-2
STAT: Lansdowne Road
HAKEMLER: Jan Wegereef, Eugene Theelan, Richard Slot (Hollanda)
İRLANDA CUMHURİYETİ: Colgan ** (Murphy 75 **), Finnan **, O'Brien *** (Dunne 75), Breen **, Harte ** (Carr 90), Kilbane ***, Healy **, Kinsella **, Duff *** (Reid 46 **), Doherty **, Connolly ***
TÜRKİYE: Rüştü ** (Ömer 61 *)(Zafer 88) - Fatih **, Bülent ** (Ümit Davala), Alpay * (Deniz 46 **), Ergün ***, Tayfun ** (Okan Buruk 46 **), Emre Belözoğlu ** (Gökdeniz 62 **), Tugay *** (Ahmet Y. 74 **), Hasan Şaş * (İbrahim 46 **), Tuncay ***, Okan Yılmaz 74 **), Hakan Şükür *** (Tümer 88)
GOLLER: Connolly (34), Dunne (90) / Hakan Şükür (51), Okan Yılmaz (86)
SARI KARTLAR: Emre, AlpayDUBLİN - 11 Ekim'de Şükrü Saracoğlu'nda İngiltere ile oynayacağımız
'final' niteliğindeki maçın provası için yapılan tercihin ne derece doğru olduğu dün gece görüldü. Ada futbolunun bir başka temsilcisi İrlanda Cumhuriyeti karşısında özellikle uzun toplarda yaşadığımız sıkıntı, duran ve kenar toplarda da kendini gösterdi. Özellikle Alpay Özalan'ın ağır kalması, Fatih Akyel'in geriye dönüşteki zaafiyeti maç boyunca sık sık Ay Yıldızlı kalede tehlike yaşanmasına neden oldu.
Topu ayağında daha çok tutan taraf olan Milli Takım, soldan Hasan Şaş'ın, sağdan ise Tayfun Korkut ve Fatih Akyel'in ortalarıyla Hakan Şükür ile Tuncay Şanlı'yı topla buluşturmayı düşündü. Uzun İrlanda savunması ile boğuşan Hakan Şükür'ün boşalttığı alanlara depar yapan Tuncay, bir kaç kez golle sonuçlanabilecek topla buluşmaları gerçekleştirdi ama son vuruşlardaki etkisizlik tabelayı değiştirmekten uzaktı.
Orta sahada Tugay Kerimoğlu ile Emre Belözoğlu'nun oyun kurma gayretleri, özellikle Blackburn'de forma giyen milli futbolcunun Hakan'a attığı
iki ince pasla semeresini gösterecekti ki, gol rekorunu elinde bulunduran Şükür'ün yavaş kalması ve top kontrolündeki başarısızlığı bunu engelledi.
8'de ise Liechtenstein maçında Rüştü'nün yaptığı asistin benzerini Alpay beceriyordu ki, Hakan Şükür'ün bu kez top kontrolü başarılı değildi. Geriye açılan topa abanan Tuncay, yine üstten dışarı attı. 11 ise İrlanda'nın sayılmayan golünün dakikasıydı. Sayılmayan golün anlatımı olmaz ama, geriden savunmanın arkasına atılan uzun topu kovalayan Duff için yardımcı hakem ofsayt bayrağını kaldırmasa, 'neden kaldırmadın' demezdi.
24 ve 33 yine Tuncay'la iki gol girişimi ve yine sonuçsuzluk dakikalarıydı. 35'te ise gol geldi. İrlanda savunmasından çıkan uzun topa Alpay'ın gerisinden çıkan David Connoly, önce Alpay'dan önce topa sahip oldu, sonra rakibine feyk attı, önünü boşaltıp sert vurdu. Top, kaleci Rüştü Reçber'in sağından ağlarla buluştu: 1-0.
Golden sonra panik havası yaşayan Milli Takım, kalesinde biri Alpay'ın hatasından üç pozisyon daha gördü ama bu kez Rüştü başarılıydı. 42'de Alpay-David Connoly mücadelesinde Ay Yıldızlı oyuncuya hakem ikinci sarı kartını çıkartmazken, 44'de rakibinin bileğine çok sert giren Emre Belözoğu da, hakemin 'özel maç müsamahası'ndan yararlanıp sarı kartla kurtuldu.
Milli Takım, ikinci yarıya değişiklikler ve golle başladı. Hasan Şaş'ı çıkarıp İbrahim'i sol beke alan Güneş, Ergün'ü de ileriye sürdü. Bu hamle, Milli Takıma iki gol getirdi. 51'deki Ergün'ün ortasından geldi. İki İrlandalı arasından yükselen Hakan Şükür, 40. milli golüne bilinen kafa şutuyla ulaştı: 1-1. 86'daki golde ise asist yine Ergün'dü, atan değişti, Okan Yılmaz oldu.
Maçın bu şekilde tamamlanması beklenirken, savunma ve kaleci hatasından yararlanan Dunne, skoru beraberliğe taşıyan sayıyı kaydetti ve karşılaşma 2-2 sona erdi. (Spor Servisi)