Milli Takım uykusuz bıraktı

Türkiye, mutluluğunu sokaklarda kutladı. Ay-Yıldızlıların, Bosna Hersek'i gergin geçen 90 dakikanın ardından 1-0 yenerek Euro 2008 biletini alması, ülkeyi sokaklara döktü.

İSTANBUL - Türkiye, mutluluğunu sokaklarda kutladı. Ay-Yıldızlıların, Bosna Hersek'i gergin geçen 90 dakikanın ardından 1-0 yenerek Euro 2008 biletini alması, ülkeyi sokaklara döktü. Hakem Braambaar'ın son düdüğüyle birlikte Terim ve öğrencileri, sahanın içinde sevinç tabloları oluşturun sonuçta işi halay çekmeye kadar götürürken, şenlikler ilk olarak Mecidiyeköy'de start aldı. Galibiyet havai fişeklerle kutlanırken, tribünler Yunanistan maçında protesto ettiği Fatih Terim'e bu kez 'İmparator' tezahüratları eşliğinde sevgi gösterisinde bulunuyordu. Bu esnada maçı numaralı tribünde izleyen Fatih Terim'in eşi Fulya Terim ve kızları Merve ile Buse, 90 dakikanın ardından gözyaşlarına boğuldu.
'Gecenin tadını çıkaralım'
Terim, saha içindeki coşkulu kutlamanın ardından soluğu basın toplantısında aldı. Rahatlamıştı, kırgınlıkları, üzüntüleri bir tarafa bırakmaktan yanaydı ve "Bu güzel gecenin tadını hep birlikte çıkaralım" diyordu. Aynı dakikalarda kutlamalar İstanbul'da Taksim'de yoğunlaşıyordu. Meydanda toplanan vatandaşlar, 'Türkiye sizinle gurur duyuyor' sloganları eşliğinde coşkulu bir sevinç yaşıyordu. Bazı vatandaşlar da Türk bayrağı astıkları araçlarıyla konvoy oluşturdu. Gözde slogan yine 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez'di. Bu arada kutlamalar nedeniyle meydan ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözleniyordu.
Başkentteki kutlamaların merkezi ise her zaman olduğu gibi Kızılay Meydanı'ydı. Toplananlar ellerindeki bayraklarla coşkuya ortak olurken, havanın soğuk olması nedeniyle insanların daha çok araçlarından bayrak sallayarak bu mutluluğa eşlik ettikleri görüldü. Ya İzmir? Ege'nin merkezi de galibiyeti coşkuyla kutladı. Cumhuriyet Alanı ve Karşıyaka İskele Meydanı, coşkunun yoğunlaştığı yerlerdi. Otomobilleriyle ve yaya olarak Cumhuriyet Alanı'na gelenler davul-zurna eşliğinde halay çekti ve sık sık 'En büyük Türkiye' diyerek slogan attı. Bursa'da ise kutlamaların merkezi Heykel'deki Atatürk Anıtı önüydü. Anıtın önünde toplanan kalabalık İstiklal Marşı'nı okudu. Kutlamalarda, Bursalılar davul-zurna eşliğinde halay çekti. Kutlamalara araçlarıyla katılan vatandaşlar, daha sonra Bursa'nın en işlek Çekirge, Altıparmak ve Atatürk caddelerinde tur attı. Trafik polisleri, araç sürücülerini trafiği kapatmamaları konusunda uyardı. Keza Muğlalılar da galibiyeti araçlarıyla konvoylar oluşturarak kutladı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla mutluluğa ortak oldu. İstiklal Marşı'nı okuyan vatandaşlar, daha sonra halay çekti.
'Herkes hakkını alacak'
Öte yandan Federasyon Başkanvekili Affan Keçeci, "Avrupa Şampiyonası finallerinde Türk Milli Takımı'nın ne olduğunu bütün dünya görecek" dedi. Keçeci, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Elemelerin başından bu yana finallere katılacağımızı söylüyordum. Hiç aksi bir demecim olmadı. Başarı için önce inanmak lazım. İnanacak, kendine güvenecek ve de dürüst olacaksın. Bunlar olduktan sonra, inanan insan başarıya mutlaka ulaşır. Gördünüz, Avrupa'nın futbolda en iyi 16 milli takımı arasına girdik. Ay-Yıldızlı bayrağımız Avrupa Şampiyonası'nda dalgalanacak."
Keçeci, teknik heyeti ve futbolculara verilecek primle ilgili olarak da "Herkes hakkını alacak" dedi. Keçeci, bu konuda da şunları söyledi: "Herkes hakkını alır, ama hayatta en önemli şey para değil. Futbolcularımız, biz hiç prim ödemesek de 'Niye vermediniz' demezler, şimdiye dek hiç para lafını ağızlarına almadıkları gibi. Ama herkes hakkını alacak. Türkiye'nin adını dünyaya duyurdular. Bundan büyük tanıtım olur mu?"
Milliler de eğlendi
Milli Takım, Bosna karşısındaki 1-0'lık galibiyetinin ardından bazı futbolcular geç saatlere kadar eğlendi. Maçtan sonra Etiler'deki Şamdan Bar'a giden milli futbolculardan Emre Belözoğlu, Emre Aşık, Rüştü Reçber, Mehmet Aurelio, Hamit Altıntop, Arda Turan ve teknik direktör yardımcısı Metin Tekin ile Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Tahir Kıran Türkiye'nin, 13. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda finallere katılmaya hak kazanmasını geç saatlere kadar kutladı. (Spor Servisi, aa)