Milli Takım'a Dünya Kupası bileti

Milli Takım'a Dünya Kupası bileti
Milli Takım'a Dünya Kupası bileti
FIBA'nın Barcelona'da gerçekleştirdiği toplantıdan, Türk basketbolu için çok önemli bir karar çıktı. A Milli Basketbol Takımımız, 1 milyon İsviçre Frangı karşılığında Dünya Kupası'na özel davetiye ile katılacak 4 ülkeden biri oldu.

30 Ağustos’ta başlayacak FIBA Dünya Kupası’nda İspanya, dünyanın en iyi 24 milli takımına ev sahipliği yapacak. Turnuvada mücadele edecek son 4 ülkeden biri olmak için 15 federasyon başvuruda bulundu. Başvuruları ‘ spor performansı ve promosyon’, ‘ ekonomi ’ ve ‘federasyon yöneticiliği’ kriterlerine göre değerlendiren FIBA, Türkiye ’nin yanı sıra Brezilya, Finlandiya ve Yunanistan’ın ‘Wild Card’a hak kazanması yönünde karar verdi.

'Wild Card' almaya hak kazanan takımların belirlenmesiyle birlikte yarın TSİ 19:00’da gerçekleştirilecek kura çekimine katılacak 24 takımlık liste şu şekilde oluştu:
ABD, Dominik Cumhiriyeti, İran, Meksika, Sırbistan, Türkiye, Angola Filipinler, İspanya, Mısır, Slovenya, Brezilya, Arjantin, Fransa, Kore, Porto Riko, Ukrayna Finlandiya, Avustralya, Hırvatistan, Litvanya, Senegal, Yeni Zelenda, Yunanistan

"SABIRSIZLIKLA BEKLİYORLAR"

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, açıklamasında, "Türkiye’nin Dünya Kupası’na dâhil olabilmesi için kapsamlı ve güçlü bir başvuruda bulunduk. Bu karar Türk basketbolunun uluslararası basketbol camiası içerisindeki saygın konumu bir kez daha pekiştirmiş oldu. Şu anki konumumuz, oyuncularımızın, antrenörlerimizin, idari ve teknik yöneticilerimizin ve sayısız insanın uzun yıllar boyunca verdiği sıkı çalışmanın bir ürünü. Milli oyuncularımızın da bu karar karşısında büyük heyecan içinde olduklarını ve ülkemizi İspanya’da gururla temsil etmeyi sabırsızlıkla beklediklerini biliyorum" ifadelerini kullandı.

1 MİLYON İSVİÇRE FRANGI KARŞILIĞINDA DAVETİYE

FIBA’nın sportif performans, promosyon, ekonomi ve federasyon yöneticiliği kriterleri dışında Wild Card başvurusu için gerekli kıldığı bağış miktarı 1 milyon İsviçre Frangı.