Milli Takım'a yeni model

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nce düzenlenen '41. Yıl Sporun Zirvesi' konulu panelin dünkü bölümde Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş ve Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Raşit Çetiner, '2004 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri teknik analizi ve 2006 Dünya Kupası'na bakış' konularında bilgi verdiler.
Haber: FEVZİ KIZILKOYUN / Arşivi

ANTALYA - Türkiye Spor Yazarları Derneği'nce düzenlenen '41. Yıl Sporun Zirvesi' konulu panelin dünkü bölümde Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş ve Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Raşit Çetiner, '2004 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri teknik analizi ve 2006 Dünya Kupası'na bakış' konularında bilgi verdiler. Güneş, Türk futbolunun geçmişe göre daha iyi bir yere geldiğini, ancak istenilen düzeyde olmadığına değinerek, "Biz iyi yoldayız ama mükemmel değiliz. Mükemmeli yakalayabilmek için de hizmetteki yarışımızı sürdürüyoruz. Önemli olan ülkenin başarısıdır, insanlar gelip geçicidir. Eğer mükemmele ulaşmak istiyorsak, insanların üstünde durmayı bırakalım, sistemdeki yanlışları konuşalım" dedi.
Türk futbolunun ve futbolcusunun artık dünyada tanındığını, gücünün kabul edildiğini ve sistemini oturtmuş bir ülke görünümünde olduğunu ifade eden Güneş, ülke içerisinde ise bu gücü henüz fark etmemiş birçok kesimin bulunduğunu söyledi. Güneş, dünya futbolunda futbolcu yapısının değiştiğini de ifade ederek, "Artık sistem değişikliğine ayak uyduran, birçok mevkide oynayabilecek, imajıyla ve kalitesiyle kendisini kabul ettirecek oyuncu yapısına ihtiyacımız var. Tüm dünyada da benimsenen bu" görüşünü dile getirdi.
'Fikirler ve sistem önemli'
Türk futbolcusunun maçı sonuna kadar sürdüremediğini, erken yenen bir golden sonra oyundan hemen düştüğünü de hatırlatan Şenol Güneş, şöyle devam etti: "Bunun en güzel örneğini Türkiye-Letonya ve Beşiktaş-Chelsea maçlarında yaşadık. İki maçta da yenen gollerden sonra futbolcularımız oyundan düştü. Biz kendilerine bunu defalarca anlatıp, 90 dakika boyunca oyunu bırakmamaları gerektiğini söylesek de, gerek spor yazarları, gerekse kamuoyu bu konuda bize destek vermediği sürece bu sorunu aşamayacağız."
2006 Dünya Kupası için geçmişteki eksiklerini konuşarak daha iyi hazırlandıklarını dile getiren Güneş, "Türkiye'nin tek sıkıntısı sonuçlarla ayakta kalmayı düşünüyor olması. Doğrusu fikirlere ve sisteme bakmaktır. 2006 Dünya Kupası elemelerinde, grubumuzda en güçlü takım olmamıza rağmen, diğer takımların gücünü de unutmamak gerekir. Türkiye elemelere yeni vizyonu, yeni oyuncu grubu ve yeni sistemiyle hazırlanacak" diye konuştu.
Şenol Güneş bir soru üzerine de, "Bir teknik direktörün görevde kalıp kalmaması değil, uzun soluklu oturtulmuş sistemin devam ettirilmesi önemlidir. Benim ve arkadaşlarımın çabası sistemi oturtmaktı. Bunda da başarılı olduğumuz inanıyorum" açıklamasını dile getirdi.
Raşit Çetiner ise ülkesi için kalbiyle oynayan, vizyonu geniş, yetenekli futbolcuların alttan geldiğini vurgulayarak, Türkiye'nin 2006 Dünya Kupası için şansını çok yüksek gördüğünü anlattı.
Can: Sıra erkeklere geldi
Seminerde konuşan Voleybol Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Can, "Erkek Milli Takımı'nı da üç yıllık süreç içinde Bayan Milli Takımı seviyesine getireceğiz. Başarıya giden yolda eğitim önemli. Federasyon olarak altyapıya çok önem veriyoruz. Avrupa ikincisi Bayan Milli Takımı'nın aynı başarıyı tekrarlaması altyapının güçlü olması gerekir. Ayrıca başarıya ulaşmak için sponsorluk müessesesinin devreye sokulması gerekir" diye konuştu.