Milli Takım'da Ömer Aşık şoku!

Milli Takım'da Ömer Aşık şoku!
Milli Takım'da Ömer Aşık şoku!
New Orleans Pelicans'ta forma giyen milli basketbolcu Ömer Aşık, belindeki sakatlığı nedeniyle 2015 FIBA Avrupa Şampiyonası'nda forma giyemeyecek.

ANKARA - A Milli Erkek Basketbol Takımı Menajeri Haluk Yıldırım ile A Milli Takım Doktoru ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Sağlık Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden New Orleans Pelicans'ta kariyerini sürdüren milli oyuncunun sağlık durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli takım menajeri Yıldırım, Ömer Aşık'ın bel probleminin devam ettiğinin doktoru tarafından kendilerine iletildiğini belirterek, "Bu nedenle oyuncu tedavi olması gerektiğinden, hazırlık sürecinde bizimle olamayacak. Prof. Dr. Beyzadeoğlu'nun da gereken tüm raporlarını incelemesi sonucunda, Ömer Aşık'ın 2015 FIBA Avrupa Şampiyonası'nda forma giyemeyeceği netlik kazanmıştır" ifadelerini kullandı.

Ömer Aşık'ın kadrodan çıkartılmasıyla oyuncu sayısının 19'a düştüğünü aktaran Yıldırım, turnuvaya en iyi şekilde hazırlanmaya devam edeceklerini kaydetti.

Prof. Dr. Beyzadeoğlu ise Ömer'in geçen yıl milli takım kampına katıldığı dönemde de bel ve leğen kemiği arka ekleminde ağrıları bulunduğunu hatırlattı. O dönem New Orleans Pelicans takımının kondisyon çalışmaları için kendi kondisyonerlerini Ömer ile gönderdiğine dikkati çeken Beyzadeoğlu, şöyle devam etti:
"Biz geçen yıl yoğun bir tedavi uygulayarak oyuncumuzu Dünya Şampiyonası'nda oynatabilmiştik. Bu yıl sezon içinde de kendi takımında Ömer'in mevcut probleminden dolayı oynayamadığı birkaç maç olmuştu. En son New Orleans Pelicans takım doktoru ile görüşmemizde Ömer Aşık'ın sakroileit ve reaktif artrit probleminin devam ettiğini ve şu anda tedavi gördüğünü öğrendim. Ben de aldığım bu bilgiler ışığında; Ömer Aşık'ın mevcut sağlık problemi ile Avrupa Şampiyonası'na kadar hazır olmasının mümkün olmadığını A Milli Takım idari ve teknik heyetine bildirmiş bulunmaktayım."

Litvanya'nın ev sahipliğinden çekilmesinin ardından Fransa, Hırvatistan, Almanya ve Letonya'nın ortak organizasyonu ile düzenlenecek 2015 FIBA Avrupa Şampiyonası, 5-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. (AA)