Milliler zor sınavda

Norveç-Türkiye

Türkiye Milli Futbol Takımı bu akşam, Euro 2008'e katılabilmek için zorlu Norveç deplasmanına çıkıyor. Galibiyet şart.

NORVEÇ-TÜRKİYE
STAT: Ullevaal
BAŞLAMA SAATİ: 20.00
HAKEM: Markus Merk
NAKLEN YAYIN: Kanal D
NORVEÇ: Opdal - Storbaek, Hagen, Hangeland, Arne Riise - Helge Riise, Tettey, Haestad, Pedersen- Iversen, Carew
TÜRKİYE: Volkan - Gökhan, Servet, Emre Aşık, Hayrettin - Hamit Altıntop, Emre Belözoğlu, Aurelio, Tuncay - Nihat Kahveci, Semih

OSLO - 2000 Avrupa Şampiyonası, 2002 Dünya Kupası... Sonrasını kimse hatırlamak istemiyor. Türkiye, Letonya ve İsviçre'yle oynadığı baraj maçlarında son iki 90 dakikaları iyi oynayamadığını, işin psikolojik boyutunda da sınıfı geçemediğini göstermişti. Euro 2004 hakkını elde etmek için çıkılan Letonya serisi teknik direktör Şenol Güneş'in başını yemişti, Almanya 2008'e katılabilmek yolundaki son engel olan İsviçre serisi de futbol tarihimizin en rezil olaylarından biriyle sona ermiş, akabinde Türkiye üç maç dışarıda seyircisiz oynama cezası almış, kimi oyuncuları da benzer şekilde cezalandırılmıştı. Bu gece yeni bir 'final müsabakası'na çıkıyor Ay-Yıldızlılar. Euro 2008 yolunda en önemli engel olarak Norveç'le oynuyor Ay-Yıldızlılar.
Fatih Terim'in 65. sınavı
İyi başladıkları ve ilk dört maçta dört galibiyet aldıkları C Grubu'nda Fatih Terim'in öğrencileri ne var ki gerisini getiremedi. Bosna Hersek karşısında deplasmanda alınan 3-2'lik mağlubiyetin ardından sürekli puan kaybeden Kırmızı-Beyazlılar, 10 kişi kalan Macaristan'ı İnönü'de 3-0 yenmenin dışında hiç bir maçında istenilen performansı ortaya koyamadı. Puan cetveline bakıldığında grupta son iki maça girilirken Türkiye'nin, gitme hakkını elde eden Yunanistan'ın ardından ikinci olabilmesi için bugünkü karşılaşmayı mutlak surette kazanması gerekiyor. Beraberlik ya da mağlubiyet, hakkı Norveç'in elde etmesi anlamına gelecek.
Bu geceki maçın kaybedilmesi ya da berabere kalınması, resmi yollardan şu ana kadar ifade edilmese de teknik direktör Fatih Terim için ikinci Milli Takım serüveninin sona ermesi anlamına geliyor. Tecrübeli çalıştırıcı, bu gece Kırmızı-Beyazlıların başında 65. sınavına çıkacak. Terim'li Milliler, geride kalan 64 maçta 29 galibiyet, 19 beraberlik ve 16 da yenilgi aldı. Türkiye bu maçlarda toplam 94 gol atarken, ağlarında da 72 gol gördü. Terim, Norveç ve Bosna Hersek maçları için, geride kalan 10 maçta çağırdığı oyunculardan büyük kısmını kadroya çağırmadı. Hakan Şükür, İbrahim Üzülmez, kaleci Hakan Arıkan bu isimlerden ilk anda akla gelenleri. Kadroya hâkim olanlar genellikle futbol hayatını Avrupa liglerinde sürdüren isimler.
Pasaport kontrolünde şikayet
Rakip Norveç ise eline geçirdiği fırsatı iyi kullanmak istiyor. Hareide'nin öğrencileri için bugün bir beraberlik bile yetiyor. Iversen, Riise, Carew, Hangeland gibi tecrübeli isimlerin yanı sıra genç Tettey de takımın önemli kozları arasında.
Öte yandan Milli Takım kafilesi, hazırlıklarını sürdürdüğü Estonya'dan dün Norveç'e geçti. Milliler, yaklaşık bir saatlik uçuşun ardından Oslo'ya gelirken, burada Ay-Yıldızlıları Türk taraftarlar karşıladı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ise Norveçli yetkililerin pasaport kuyruğunda kendilerini fazla bekletmelerinden şikâyet etti. Kendileri için yalnızca iki pasaport kontrol bölümünün açıldığını ifade eden Ulusoy, "Her pasaport için 5 dakika beklettiler" ifadesini kullandı. Ayrıca Milli Takım'ın gelişinde Oslo Havaalanı'nda alınan güvenlik önlemleri dikkati çekti.
Ümitler de kritik sınavda
Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'nda yer
alan Türkiye Ümit Milli Takımı, bugün deplasmanda Çek Cumhuriyeti'yle karşı karşıya geliyor. Jablonec'deki Strelnica Stadı'nda saat 17.00'de başlayacak maçı İngiliz Martin Atkinson yönetecek. Ümitler, oynadıkları üç maçı da kazanmayı başardı. (Spor Servisi)