Millilerden 2014 siftahı

Millilerden 2014 siftahı
Millilerden 2014 siftahı
Selçuk İnan tartışmalarının gölgesinde oynanan maçta Türkiye Estonya'yı 3-0 yendi. İnan oyuna 68'de oyuna girip bir de gol attı
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Takıntılı bir milletiz. Bir oyuncunun oynatılmaması bile bizim için milli mesele haline gelebiliyor! Teknik adam tasarrufu ya da tercih hatası deyip üstünde durmamak mümkün değil. Aramızda Türkiye ’nin tek hücum silahının Selçuk’tan ibaret olduğunu düşünen de var, onsuzluğu bir futbol cehaleti olarak mahkum eden de... Durum öyle bir hal aldı ki, artık Avcı’nın da asabı bozuldu, Selçuk’un da... O oynasaydıııı, Hollanda’yı da yenerdik biz. Dün Estonya’yı bu kadar zorlanarak devirdiysek bunun tek nedeni onsuzluk. Altyapı sorunları da onun yüzünden, güdük futbol kültürümüz de. Dün bize bu felaketi fark ettirmemek için nasıl çalıştı ‘diğer’ çocuklar. Ama yetersizdiler. Tamam, kazandık ama azıcık Selçuk’la hiç içimize sinmedi.

Estonya 10 kişi kalınca... Maça bakarsak: 4’te Sercan’ın slalomu 4-4-2’nin nasıl işleyeceğine dair ilk veriydi. Sonra Gökhan Burak’ı nefis kaçırdı. Ama kral kafayı kaldıramadı ki kaleyi bulsun. Oysa çok net pozisyondu ve gol olsa erken gol şokuna sokacaktı rakibi. ‘Buna da şükür’ dememiz gerektiği bir dakika sonra Tolga’nın hatasıyla ortaya çıktı. Neyse ki buz hokeyi pistinden gelmiş gibi duran Estonya forvetleri fizikleri kadar yetenekli değildiler. Yetmedi, bir dakika sonra da Lindpere arkaya sarktı, hem penaltı hem kırmızı kartın sınırından döndük. Selçuk olsaydı hem kademe yapardı, hem atak başlatırdı, hem minareden atardı, hem de iner tutardı!

Neyse ki 19’da Jaager’ın gördüğü kırmızı kart rakibin muvazenesini bozdu. Üstüne bir de aynı pozisyonun meyvesi frikik gol olsa senaryo ferahlayacak, yeni sezon bölümleri şimdiden yazılacaktı. Ama jönsüz bir dizi ne işe yarardı ki! Rakip on kişi kalınca dalga dalga gider zannettik A Millileri. Olmadı. Bir kere Selçuksuz kalmaya gör, eli ayağı kesiliyor insanın! Sonra, kenarda Selçuk ısınmaya çıktı. Allah’ım ona ne güzel andı. Onu gören milliler bir anda çağladı. Önce Burak sayılmayan bir gol attı. Ardından 43’te Emre önce sıkı bir şut attı, ardından da golü buldu: 1-0. Zaten bunu da ancak Selçuk’un yerine oynayan biri yapabilirdi. Gerçi gol sonrası hareketleriyle ortalığı karıştıran da aynı Emre’ydi. Olsundu, kaptan fair play bildirisini boşa okumamıştı sonuçta.

Yeni devre 51’de Umut’un kafasıyla zabıtlara geçti. Ama gözümüz kenardaydı. 57’de tribünler onun ismiyle inlemeye başladı. Godot’yu bekliyorduk, ama gelmiyordu bir türlü. 60. dakikada skoru 2-0’a getiren Umut’un harika kafa golü de kesmedi bizi. Vuslat istiyorduk. Nihayet 67’de o da oldu. Alkışlarla girdi Selçuk oyuna ve milliler artık bir başka oynuyordu. Gerçi çok fark edemedik, ama her şey bambaşkaydı. Nitekim 75’te Hasan Ali ortaladı Selçuklu Sultanı golü attı. Zevkin doruklarına böyle çıktık işte: 3-0. Sonrasını hatırlamıyorum ben. Anladığım kadarıyla Milli Takım yendi. Hem de birlik-beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde...

NOT: Tamam, işbu yazı fazlasıyla ‘Dalgacı Mahmut’ tadında yazıldı. Umarım Abdullah Avcı’yı da, Selçuk İnan’ı da üzmemiştir. Amacım içinde bırakıldıkları bu zor durumda onları birazcık gülümsetmekti. Umarım başarmışımdır.

Estonya Milli Marşı ıslıklandı Karşılaşmayı Estonyalı 14 gazeteci takip ederken, tribünlerde çok az sayıda Estonyalı taraftar da yer aldı. Maç öncesi futbolcular ısındığı sırada Estonyalı bir futbolcunun sert şutu, kale arkasında oturan bir kişinin kafasına isabet etti. Bu kişi, çevresindekilerin yardımıyla bir süre sonra ayağa kalkabildi. Karşılaşma öncesi bir grup taraftarın Estonya Milli Marşı’nı ıslıkladığı gözlendi.

Karpatlar’da yine kayıp yok
2014 Dünya Kupası elemelerinde Milli Takım’ın da bulunduğu D Grubu’nda oynanan diğer maçta, Romanya evinde Andorra’yı 4-0 mağlup etti. İlk maçta da Estonya’yı deplasmanda 2-0 yenen Romanya bu galibiyetle altı puana ulaşırken, maçta golleri 29’da Torje, 44’te Lazar, 90’da Gaman ve 90+1’de Maxim kaydetti. Diğer sonuçlar: A Grubu: Sırbistan-Galler: 3-1, E Grubu: Güney Kıbrıs-İzlanda: 1-0, I Grubu: Gürcistan-İspanya: 0-1.

Sevinmediler, Emre’yi kızdırdılar! Emre Belözoğlu 43. dakikada Milli Takım’ın ilk golünü attığında yedek kulübesine koştu. Tecrübeli oyuncu hem saha içindeki hem de kulübedeki arkadaşlarına gol sevincini beraber yaşamalarını işaret etti. Yedek kulübesinde Hamit ve Nuri’nin ayağa kalmamasına sinirlenen Emre bu iki oyuncuya öfkelenip bağırdı.

Bu arada dün ilk 11’de şans verilmeyen Selçuk İnan, 30. dakikada kale arkasında ısınmaya gittiğinde tribünler milli oyuncu lehine tezahürat yaptı.

Tribünler tıklım tıklım
Karşılaşmayı yaklaşık 50 bin kişi izlerken tribünler kırmızı- beyaz renklere büründü. Maç öncesi maraton üst tribünü boydan boya kaplayan Türk bayrağı açılırken, tribünler karşılaşma öncesi seremonide büyük bir coşkuyla İstiklal Marşı’nı okudu. Şike Davası’nın hakimi Mehmet Ekinci de karşılaşmayı tribünden takip etti.