Millilerin forması hazır, sıra takımda

Euro 2008'de mücadele edecek olan Milli Takım'ın yeni formalarının tasarımı belli oldu.

İSTANBUL - Euro 2008'de mücadele edecek olan Milli Takım'ın yeni formalarının tasarımı belli oldu. Ay-Yıldızlıların sponsorluğunu yapan Nike'in tasarladığı ve dış saha maçlarında giyilecek olan yeni forma, Türkiye'nin geleneksel mimarisinde önemli yer tutan çinilerin rengi olan turkuvaz esas alınarak tasarlandı. Yeni forma vücuda oturan ve terletmeyen özelliklere sahip.
Formanın üst kısmı beyaz üzerine turkuvaz tonda modern bir yaka ile omuzlardan ve her iki koldan aşağıya inen turkuvaz ince şeritten oluşuyor. Göğsün sol tarafında ise Türk bayrağı yer alıyor. Boynun arka kısmında 'Türkiye' yazısı, iç kısmında ise ülkenin çeşitli tarihi
eserlerindeki çini desenlerinden esinlenmiş geleneksel Türk mozaiği yer alıyor. Tamamen turkuvaz renkte tasarlanan dış saha şortlarının yanı sıra üst kısmında ince beyaz şeritlerin bulunduğu turkuvaz renkli çoraplar da yeni formanın en önemli parçaları. Formaların üzerinde yer alan numaralar ve harfler Türkçe karakterlerle yazılmış olup yine Türkiye'nin tipik mimari ve tekstil tasarımlarının derin izlerini taşıyor. Yeni forma, gerek tasarımı gerekse üretiminde kullanılan malzemenin niteliğiyle sahada mücadele veren millilerimizin mücadele performanslarını artıracak özelliklere sahip.
Formanın işlevsel özelliği ise vücuda oturacak ve vücut üzerinde daha sıkı bir görüntü verecek şekilde tasarlanmış olması. Futbolcular oyun içerisinde rakip tarafından tutulup, çekilmesini zorlaştıran yeni formanın arka kısmında da vücuda hava aldıran ve serin tutan ergonomik bir ağ bulunuyor. (Spor Servisi)