Millilerin 'umuda yolculuğu' başladı

Önümüzdeki yaz 'Avusturya-İsviçre hattında düzenlenecek olan Euro 2008 yolunda Türkiye açısından en önemli viraj olan Norveç maçı için 'umuda yolculuk' dün başladı.

TALLINN - Önümüzdeki yaz 'Avusturya-İsviçre hattında düzenlenecek olan Euro 2008 yolunda Türkiye açısından en önemli viraj olan Norveç maçı için 'umuda yolculuk' dün başladı. Milliler dün önce saat 09.00'da Polat Renaissance Otel'den ayrılmadan önce ana sponsor Ülker'in özel olarak ürettiği, halkın Milli Takım'a duyduğu sevgiyi ve güveni gösteren binlerce imzayı taşıyan dev topla beraber poz verdi. Milliler peşi sıra cumartesi günü oynanacak olan Norveç maçına yönelik kamp için Estonya'ya gitti. Kafilede teknik heyet ve futbolcuların yanı sıra Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy da yer aldı. Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ve futbolcular, otelde ve havalimanında yolculuk öncesi herhangi bir açıklama yapmadı.
Tekke ve Topuz yok, Yusuf kadroda
Zenit'in şampiyonluğa ulaştığı maçta sakatlanarak oyundan alınan ve üç hafta sahalardan uzak kalacak olan Fatih Tekke, kadrodan çıkarıldı. Kayserisporlu Mehmet Topuz da sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkarılırken, bu futbolcunun yerine Denizlispor'dan Yusuf Şimşek aday kadroya dahil edildi. Dün hareket eden kafilenin içinde yer alan Yusuf, kulübünün resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, "En büyük hayalim Milli Takım forması giymekti. Fatih Terim hocama beni gördüğü için teşekkür ediyorum" dedi.
Öte yandan lejyoner futbolculardan sadece Emre Belözoğlu kafilede yer aldı. Yurtdışında futbol oynayan diğer oyuncular Estonya'da kampa katılacak. Middlesbrough'da forma giyen Tuncay Şanlı da Estonya'da kafileye dahil oldu. Milliler çalışmalarına, dün akşam Le Coq Arena Stadı'nda, 15 dakikası basına açık bir antrenmanla başladı. Üst solunum yolları enfeksiyonu geçiren Serhat ve Aurelio ile sakatlığı süren Yıldıray antrenmana katılmadı.
Basın toplantısı cuma günü
Ay-Yıldızlılar, 16 Kasım Cuma günü saat 12.30'da özel uçakla Oslo'ya gidecek. Kafile, 17 Kasım akşamı oynanacak Norveç maçının ardından yurda dönecek. Milli Takım kampın İstanbul ayağında ise Swissotel'de konaklayacak. Milli Takımlar Teknik Sorumlusu Fatih Terim, cuma akşamı maçın oynanacağı Ullevaal Stadı'nda yapılacak son antrenman öncesi bir basın toplantısı düzenleyecek. Terim, Bosna-Hersek maçı öncesinde ise 20 Kasım Salı akşamı saat 19.00'da Ali Sami Yen Stadı'nda bir basın toplantısı yapacak.
Bu arada cumartesi günü Çek Cumhuriyetiyle karşılaşacak olan Ümit Milli Takım da dün saat 15.00'te toplandı.(Spor Servisi)Ulusoy: Para konusu konuşulmayacak
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, millilerle Tallinn'e ulaştıktan sonra havaalanında yaptığı açıklamada Türkiye'nin gruptan çıkacağını söyledi. Ulusoy, Norveç maçı için oyunculara prim verilip verilmeyeceği sorusu üzerine "Bu maçta öncelik para değil. Para konuşmayacağız. Onlar da bunun konuşulmasını istemiyorlar. Yüreklerimizi sahaya koyup, terimizi son damlasına kadar akıtacağız. Galip gelip, adımızı Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne yazdıracağız. Para konuşmaya gerek yok" dedi.
Ulusoy, Milli Takımın Avrupa Futbol Şampiyonası'na gidememesi halinde ülke futbolu adına çok şeyler kaybedilebileceğini vurgulayarak, "Avrupa'da, dünyada olmak önemli. Orada olmamak en fazla beni rahatsız eder" şeklinde konuştu.
Eleme gruplarının kuraları çekildiğinde iyi bir gruba düştükleri için çok sevindiklerini hatırlatan Ulusoy, "Ama maalesef olmadı. Grupta iki-üç maç öncesinden işi bitirebileceğimiz karşılaşmalar oynadık ama olmadı. Geçen sezonki performans ile bu sezonki performansın bir olması mümkün değil. Dörtte dört yaptığımız zaman, geçen sezondu. Ben inanıyorum, futbolcu kardeşlerimin de inancı sonsuz. İnandığımız zaman neleri başardığımızı bu Milli Takım tüm Türkiye'ye, tüm dünyaya gösterdi.
Eğer Norveç ile berabere kalırsak, son maçlarında, bize karşı da çok büyük mücadele veren bir takımla karşılaşacaklar. Ama biz oraya bırakmak istemiyoruz. Estonya'daki hazırlıklarımızı da Norveç'i yenmek üzerine yapacağız" diye konuştu.