Minderde ilk gün hüsran var

Dünya Güreş Şampiyonası, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, grekoromen stilde yapılan müsabakalarla başladı.

BAKÜ - Dünya Güreş Şampiyonası, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, grekoromen stilde yapılan müsabakalarla başladı. Aynı zamanda 2008 Pekin Olimpiyatları için seçme niteliği taşıyan şampiyonaya katılım rekor düzeyde gerçekleşti. Yaklaşık 800 sporcunun katıldığı şampiyonanın ilk gününde mindere çıkan Türk Milli Takımı sporcuları bekleneni veremedi.
Tek galibiyet Şeref'ten
55 kiloda Haşim Baykara Özbek Lidar Hafızov'a 2-1 (0-5, 1-1, 0-2), 60 kiloda Bünyamin Emik ise Çinli Jiang Sheng'e 2-0 (0-2, 0-3) mağlup oldu. 66 kiloda mücadele eden Avrupa ve dünya şampiyonu Şeref Eroğlu ilk turda Sırp Maksimoviç'i 2-0 (3-1, 2-1) yenmesine karşın, ikinci turda ABD'li John Lester karşısında başarılı olamadı ve 2-0 (0-3, 0-3) mağlup oldu. Şampiyona öncesi hem Akdeniz anemisi hastalığı nedeniyle oksijen tedavisi gören hem de omzundaki sakatlık nedeniyle fizik tedavi gören Eroğlu'nun, özellikle kondisyon yönünden oldukça zorlandığı görüldü.
Her üç sıklette de milli takım sporcularını yenen güreşçiler finale çıkmayı başaramadı. Bu nedenle Şeref Eroğlu, Haşim Baykara ve Bünyamin Emik şampiyonaya veda ederken, sıkletlerinde olimpiyat barajı için gerekli olan ilk sekiz içine de giremedi. Turnuvada bugün 74 kiloda Refik Ayvazoğlu Brezilyalı, 84 kiloda Nazmi Avluca Sırp, 96 kiloda Serkan Özden İspanyol rakipleriyle karşılaşacak.
Azerbaycan'la politik gerginlik yaşayan Ermenistan'ın da müsabakalara katılması nedeniyle turnuvada geniş güvenlik önlemleri alındı. 55 kiloda Azeri Rovsan Bayramov ile Ermeni Roman Amoyan arasındaki müsabakada salondan tansiyon yükseldi. Bayramov mücadeleyi zor da olsa 2-1 kazanmayı başardı. (aa, Spor Servisi)