'Minimalist' bir galibiyet

'Minimalist' bir galibiyet
'Minimalist' bir galibiyet
Lider Fenerbahçe, Nadareviç'in 19. dakikada atılmasıyla 10 kişi kalan Eskişehirspor'u Bienvenu'nün golüyle 1-0 mağlup etti.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Dört aydır futbola etmediğiniz lanet kalmadı. Mahkemeler derbi günlerinden bile rol çaldı. Taraftarı oyundan soğutmak için kurulmuş bir örgüt gibi çalışan takım elbiseliler, aldıkları her kararla futbol sevgimizi törpülediler. Saha içindekiler ne kadar direnirse dirensin tadımız kaçmıştı bir kere. Dün o kara günden beri ilk kez yüzüm güldü benim. Saçma sapan kararlarla bizi futboldan soğutmaya çalışanlara inat, dün Fenerbahçe tribünleri nefis bir eylem örgütledi. Maç başlar başlamaz terk ettiler tribünü. Hem de öyle 1-2 dakika falan değil. Tam 10 dakika boyunca binlerce taraftar girmedi içeri. Kalanlar da sus pus oturdular. ‘Böyle daha mı iyi’yi sordular futbolun efendilerine. Bu memleket taraftarlarının deplasman hakkını gasbedenlere müthiş bir cevap oldu. En son Beşiktaş -Fenerbahçe maçındaki oyunla rehabilite olmuştum. Bu sefer de bu eylem iyi geldi. “Deplasman haktır” demek, “Deplasman hakkıma dokunma” sözünün arkasında bu kadar sağlam durmak az şey değil. 

İlk 10 dakikada ben de onlara uydum, maçı değil onları izledim. 2’de Cristian’ın şutuyla da ilgilenmedim, Fenerbahçeli arkadaşlarına destek olacağına trompetini üfleyen Eseslilerle de. Keşke onlar da destek verseydi. Haberleri olsa verirlerdi belki. Artık darısı bu akşama. Beşiktaş- Galatasaray derbisinden de isyan haberleri bekliyoruz. Wall Street’i işgal edenlere nazire olsun, biz de tribünlerden başlayalım işgallere. 

Sanırım, futbolcular da tribündeki protestoya destek vermek için beklediler. 14’te Bienvenü’nün iki kez kafayla tiplediği gol tam zamanında geldi. Tribünler geri dönmüş, sessiz oyun sona ermişti. Bu oyunun en güzel yanı tezahüratlar artık gururla yeri göğü inletebilirdi.
19’da Nadareviç’in gördüğü kart maçın fazını değiştiriverince yeni bir rotaya girdik. Bu hareketin ürünü 21’deki Alex frikiki gol olsa maç 10. dakikada başlayıp 20. dakikada bitmiş olacaktı. 25’te Bienvenu’nün bir şutu, bir de 35’teki kafası vardı, 40’ta Caner-Uğur kombinasyonu iyiydi. 43’te Alex ufak dokunuşlarla gol kokladı. Ama hiçbiri gole dönüşmedi. Eses eksik de olsa iyi direniyordu. 

İkinci devre 48’deki cılız penaltı itirazıyla başladı. 56’da kombine Es Es atağında Sezgin’in volesi biraz köşeye gitse yeni bir sahne açılırdı. Olmadı. 64’te Cristian’ın şutu da donuk fazı yükseltemedi. Emre-Gökhan gerginliğiyle hararet oluştu, o da çok sürmedi. 79’da direkten dönen Stoch şutuna dek maçın randımanı çok düşük kaldı. 90+’da Dede yüzünden yüreği ağzına gelse de aslında rahat kazandı Fener. Skor kısır kaldıysa mesele hücüm hattındaydı. Sanırım bunun üzerine düşünülmeli.
NOT: Lütfi Akad’ı kaybettik dün. Başyapıtlarından ‘Vesikalı Yarim’le analım onu. Konuşmadan çok susuşlarıyla gönlümüze yer eden filmiyle. Filmin kitabında şöyle diyor üstat: “Filmi seyredin, dokunuyorsa size, kalbinize dokunuyorsa, o kadarla yetinin. O güzel bir şey. Ama didiklediğiniz zaman bozarsınız. O şey kalmaz sizde, tadı kalmaz.” Sinema yerine futbol olunca da durum değişmiyor sanki.


Kadıköy’de 29 maçtır yenilmiyor
Fenerbahçe, dünkü galibiyetle birlikte Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki yenilmezlik serisini 29 maça çıkardı.

Taraftar tribün boşalttı
Fenerbahçeliler, dört büyüklerin birbirleriyle oynayacakları maçlara konulan deplasman yasağını dün protesto etti. Sarı-Lacivertliler maçın başlamasıyla tribünleri 10 dakikalığına boşalttı. Bu sırada statta ‘Deplasmanıma dokunma’ pankartı açıldı. Taraftar, milli maçta protesto edilen Volkan’a da pankartlarla destek çıktı.

Emre-Gökhan atıştı
Maçın 70. dakikasında bir pozisyon sonrası Emre Belözoğlu, Gökhan Gönül’ün üzerine yürüdü. Büyüyen tartışmada Bilica, Emre’yi sakinleştirirken kenarda oldukça öfkelenen Kocaman da Emre’ye bağırarak ikaz etti.

‘100 Kocaman gol’
Fenerbahçe, Aykut Kocaman yönetiminde 100. golüne ulaştı. Dün 14’te fileleri havalandıran Bienvenu, böylece Kocaman yönetimindeki 100. gole imza atan isim oldu. Kocaman’ın liderliğinde Kanarya geçen sezonu 84 golle kapattı. Bu sezonun 11 haftasında 16 gol daha atan Sarı-Lacivertliler böylece Kocaman ile 100 gole ulaştı. Kocaman’lı Fener’in ilk golünü ise 15 Ağustos 2010’da Kadıköy’de oynanan ve 4-0 biten MP Antalyaspor maçında Semih Şentürk atmıştı.