Mircea Lucescu FourFourTwo'da

İngiltere'de aylık yayınlanan ve ülkenin en saygın dergilerinden FourFourTwo'nun son sayısında Lucescu ile yapılmış bir röportaja yar verildi.
Haber: ZAFER ARAPKİRLİ / Arşivi

LONDRA - İngiltere'de aylık yayınlanan ve ülkenin en saygın dergilerinden FourFourTwo'nun son sayısında Lucescu ile yapılmış bir röportaja yar verildi. Lucescu'nun başarılı kariyerinden, İtalya'daki ve Romanya'daki teknik direktörlük deneyimlerinden de övgü ile söz eden dergi, Galatasaray'ı şampiyon yaptıktan sonra takımdan gönderilen Rumen hocanın, ertesi yıl geldiği Beşiktaş'ı da şampiyon yaparak, eski kulübünden intikam aldığı yorumunu yaptı.
Şampiyonlar Ligi'nde de, Chelsea karşısında çok önemli bir galibiyet alarak ikinci tura çıkma yolunda ciddi bir şans elde eden Beşiktaş'ın hocası, bu yılki başarılı performansının nedenini anlatırken, "Geçen yıl önemli başarılara imza atmış bir kadroyu bozamazdım. Bu yıl da aynı iskeleti koruyarak yolumuza devam ediyoruz" diye konuştu. Lucescu, "Aynı ruhu korumamız ve herkesin birlikte savunmaya katkı yapması ve gole giderken de herkesin birlikte çaba göstermesi esasına göre oynuyoruz" dedi. Başarılı çalıştırıcının, oyuncularını motive etmekteki başarısından da sözeden FourFourTwo, Rumen hocanın özellikle dört büyük kulüpte fazla tutunamamış Sergen Yalçın konusundaki deneyimini de kendi ağzından
şöyle aktardı : "Disiplin, zorla olmaz, zaten öyle olursa kıymeti de kalmaz.. Bu, insanların kendi kendilerine kazanacakları birşeydir. öncelikle iç disiplin önemlidir. Dışarıdan empoze edilmiş disiplin değil. Bunu sağlayabilecek insanları seçmeye özen gösteririm. Eğer bir insan, kendi kendini eğitebilme yeteneğine sahip değilse, zaten benim takımımda yeri yoktur."
Lucescu, Beşiktaş'a geldiği günden bu yana yaptıklarını özetlerken de, "Maç kazanmayı unutmuş bir kadro devralmıştım. Ama kısa sürede bunu yeniden anımsadılar. Kazanma motivasyonunu geri getirmek çok önemli birşey. En önemlisi de futbolcuların bunu yeniden öğrenmiş olmaları" diye konuştu.
Four Four Two Dergisi, son 5 sezonda üç değişik kulüpte üç şampiyonluk kazanmış Lucescu'nun, kariyerini kimsenin tartışamayacak düzeye geldiğini de yazdı.