Mircea Lucescu'dan 'iyisi' yok

Süper Lig'de yarın yapılacak derbide, Beşiktaş ile Galatasaray'ın teknik adamları üçüncü kez karşı karşıya gelecek.

İSTANBUL - Süper Lig'de yarın yapılacak derbide, Beşiktaş ile Galatasaray'ın teknik adamları üçüncü kez karşı karşıya gelecek. Galatasaray, Fatih Terim'in teknik direktörlüğünde çıktığı toplam 35 derbi maçta 12 kez kazanırken, 11 maçta yenildi. Sarı-Kırmızılılar 12 maçta
ise eşitliği bozamadı. Beşiktaş'ın geçen sezon başında sözleşme imzaladığı Mircea Lucescu da 10'u Galatasaray'ın, dördü, Siyah-Beyazlı takımın başında olmak üzere Türkiye'de toplam 14 derbiye çıkarken, bunların yedisinden galibiyetle ayrılıp, üçünde beraberlik alırken, dört maçtan da boynu bükük ayrıldı.
Sarı-Kırmızılılar, Terim döneminde Beşiktaş ile yaptıkları mücadelede 19 maçta 6 galibiyet elde etti. Terim'li dönemde, Galatasaray'ın Beşiktaş ile yaptığı maçlar da genelde beraberlikle sonuçlandı. Sarı-Kırmızılılar, ezeli rakibine karşı sekiz maçı berabere bitirirken beş karşılaşmayı da kaybetti.
Rumen hoca 2-0 önde
Lucescu, Beşiktaş'ın başında iki kez Galatasaray karşısına çıkarken, iki maçı da Siyah-Beyazlılar 1-0'lık skorlarla kazandı. Rumen çalıştırıcı, Galatasaray'ı çalıştırdığı dönemlerde ise Sarı-Kırmızılılar, Beşiktaş ile yaptığı beş maçtan ikisini kazanıp, ikisini de yitirdi, birinde de berbere kaldı. Galatasaray, Beşiktaş'a bu dönemde 7 gol atarken, kalesinde de 7 gol gördü. Beşiktaş ile Galatasaray'ın başında Fenerbahçe'ye karşı yedi derbi maça çıkan Lucescu, bunların üçünü kazandı, ikisini kaybetti, ikisinde ise berabere kaldı.
Beşiktaş, Lucescu yönetiminde geçen sezon oynadığı tüm derbileri kazandı. Lucescu, 45 yıllık geçmişi bulunan ligde ilk kez bu başarıyı elde eden teknik adam olarak tarihe geçti. Siyah-Beyazlılar, ligde 2 kez karşılaştıkları Fenerbahçe'yi 1-0 ve 2-0 yenerken, Galatasaray'ı da her iki yarıda da 1-0'lık skorlarla yenerek, tüm derbilerinden 3'er puan aldı. Terim yönetimindeki Galatasaray ise geçen sezon Fenerbahçe'yi bir kez yenip, bir kez yenildi, Beşiktaş'a ise 2 maçta da kaybetti. Terimli Galatasaray ayrıca, bu sezonun ilk derbi maçında Fenerbahçe ile
2-2 berabere kaldı. (Spor Servisi)