Monaco'da Williams 20 yıl sonra...

Formula 1'de sezonun yedinci yarışı olan Monaco Grand Prix'sinde zafer BMW-Williams pilotu Juan Pablo Montoya'nın oldu.

MONTE CARLO - Formula 1'de sezonun yedinci yarışı olan Monaco Grand Prix'sinde zafer BMW-Williams pilotu Juan Pablo Montoya'nın oldu. Yarışa üçüncü sırada başlayan Kolombiyalı sürücü, rakiplerinin pit stop'larda kaybettiği saniyeleri iyi değerlendirdi ve kariyerinde ikinci kez birincilik kupasına kavuştu. Montoya yarıştan sonra sevincini "Gerçekten çok zor oldu. Pit-stop'a kadar hızımı sürekli artırmaya çalıştım. Bunu başarınca pit stop'tan sonra durumu korumak daha kolay oldu. Bütün ekibe çok teşekkür ederim" sözleriyle ifade etti.
Kuraklık bitti
Monaco Grand Prix'sinde en son 1983 yılında birincilik sevinci yaşayan Williams takımı, Formula 1'de 2001'deki Malezya Grand Prix'sinden bu yana hasret olduğu kürsünün tepesine de 22 yarış sonra tırmanmayı başardı. Williams adına Monaco'da birinci olan son pilot Rosberg'di. Son dönemde üst üste gelen kötü sonuçlar yüzünden motor üreticisi BMW'nin Willams takımından memnun olmadığı ve ayrılmayı düşündüğü yolundaki söylentiler de yoğunlaşmıştı.
Geçen kış evlendikten sonra yavaşladığı yönündeki eleştirileri bu zaferle yanıtlayan Montoya'yı, McLaren-Mercedes'in Finli pilotu Kimi Raikkonen ile Ferrari'den Michael Schumacher izledi. Bu yıl şampiyonluk için çekişen iki pilotun mücadelesinde böylece Raikkonen liderliği rakibine kaptırmamış oldu. Yarışa pol pozisyonda başlayan Ralf Schumacher ise bazı mekanik sorunlarla karşılaşınca dördüncülükle yetinmek durumunda kaldı. Beşinci ve altıncı sıraları ise Renault pilotları Alonso ile Trulli paylaştılar. Yedincilik David Coulthard'ın, sekizincilik ise Rubens Barrichello'nun oldu. Formula 1'de sezonun sekizinci yarışı iki hafta sonra Kanada'da yapılacak.
Sürücüler klasmanı
1. Kimi Raikkonen (McLaren) 48
2. Michael Schumacher (Ferrari) 44
3. Fernando Alonso (Renault) 29
4. Rubens Barrichello (Ferrari) 27
5. David Coulthard (McLaren) 25
6. J. Pablo Montoya (Williams) 25
7. Ralf Schumacher (Williams) 25
8. Jarno Trulli (Renault) 13
9. Giancarlo Fisichella (Jordan) 10
10. Jenson Button (BAR-Honda) 8
Markalar klasmanı
1. McLaren-Mercedes 73
2. Ferrari 71
3. BMW-Williams 50
4. Renault 42
5. Jordan-Ford 11
6. BAR-Honda 11
(Spor Servisi)