Moskova'da şampiyona 'ateşi'

Moskova'da şampiyona 'ateşi'
Moskova'da şampiyona 'ateşi'
Dünya Atletizm Şampiyonası dün Moskova'da başladı. Son derece sıcak bir havada gerçekleşen şampiyonada ilk gün sahne alan üç Türk sporcu da yarışı tamamlayamadı.
Haber: EMİR İNCEGÜL / Arşivi

“14. Dünya Atletizm Şampiyonası Rusya’nın başkenti Moskova’da dün başladı.” Bu ifadedeki garipliği bulun... Sporun temeli atletizmin dünya şampiyonası, ilginç bir şekilde çok yakın bir tarihte, 1983’te düzenlenmeye başladı. Atletizmin pek çok spordan daha geç dünya şampiyonası formatına geçmesinde olimpiyatın yıllarca bu boşluğu doldurması, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin şampiyona altyapısını oluşturmaması ve ‘sermaye’nin 80’lerden sonra sporun gücünü fark etmesi etkili oldu.
Dünya şampiyonası ev sahipliği ilginç bir şekilde ancak 14’üncü edisyonda Rusya’ya isabet etti. Halbuki sporun lokomotif ülkelerinden olan, olimpiyatlarda yüzlerce madalya toplayan Rusya’nın çok daha evvel şampiyonayı ağırlaması beklenirdi.
Moskova’da şampiyonanın ilk gününde muazzam bir sıcak var, herkes nemden şikayetçi. Stadyumun hemen girişinde bulunan dev Lenin heykelinin kocaman gölgesi aşırı sıcaktan bunalanlar için bir soluklanma yeri olmuş. Sıcağa aldırış etmeyenler ise stadyum çevresine yerleştirilen standlar ve fan zone’larda vakit geçiriyor. Usain Bolt maketi ile birlikte podyumda poz vermek de mümkün, Kübalı Javier Sotomayor’un 1993’te kırdığı 2.45 metrelik yüksek atlama dünya rekorunu denemek de. Stadyumun etrafındaki çok sayıda güvenlik görevlisinin yanı sıra atlı polisler de dikkat çekiyor. Tabii ki onlara en çok ilgi gösteren, dakikada bin kare fotoğraf çekebilme özelliğine sahip ‘Japon Turistler’.

Güneş altında maraton

Rusya’nın ilk ev sahipliğinde, şampiyonanın ilk gününde ilk madalyalar kadınlar maratonda sahiplerini buldu. Ancak maratonun koşulduğu saate anlam vermek pek mümkün değildi. Moskova, ‘Temmuz ayındaki Antalya’ eşdeğerinde, oldukça sıcak bir gün geçirirken, sabah koşulması gereken maraton güneşin en kavurucu olduğu saat 14.00’de başladı. Parkur boyunca sıcağın da etkisiyle olsa gerek izleyici yok denecek kadar azdı ama güvenlik had safhadaydı. Öyle ki stadyuma metreler kala bile yayın kameraları ve güvenlik görevlilerinden başka bir şeyler görmek mümkün değildi. İzleyici başına on güvenlik görevlisi düşerken, biz bu hassasiyeti biraz da son olarak Boston Maratonu’nda patlayan bombalara yorduk.
Birbirlerinden çok sıcakla baş eden ve yoğun güvenlik kordonunu aşan atletlerden stadyuma ilk giriş yapan Edna Ngeringwony Kiplagat oldu. 33 yaşındaki Kenyalı, 2.25.44 ile peş peşe ikinci kez dünya şampiyonu oldu. Akdeniz Oyunları’nda yarı maratonda altın madalya kazanan İtalyan Valeria Straneo, stadyuma yaklaşırken ilk sıradaydı ama sonlarda Kiplagat’a dayanamayıp,
14 saniye farkla ikincilikte kaldı.
Kadınlar maratonda Türkiye ’yi temsil eden Ümmü Kiraz ve Sultan Haydar ise yarışı tamamlayamadı. Erkekler 10 bin metrede de Polat Kemboi Arıkan finiş çizgisini geçemeden yarışı bıraktı.