MTA sonunda 'pes' etti

Dünya şampiyonalarında alınan başarısız sonuçlarla krize giren Türk güreşine bir büyük darbe de Ankara MTA Kulübü'nün güreş şubesini kapatmasıyla vuruldu.

ANKARA - Dünya şampiyonalarında alınan başarısız sonuçlarla krize giren Türk güreşine bir büyük darbe de Ankara MTA Kulübü'nün güreş şubesini kapatmasıyla vuruldu. Kurulduğu 1969 yılından bu yana serbest ve grekoromen güreş milli takımlarına 500'ün üzerinde sporcu veren, Turan Ceylan, Kenan Şimşek ve Ercan Yıldız gibi Avrupa ve Dünya Şampiyonlarını yetiştiren MTA Kulübü, yönetim kurulunun 13 Ekim'de aldığı kararla güreş şubesinin tüm faaliyetlerini durdurdu.
MTA Genel Müdürü Ali Kemal Işıker tarafından onaylanan, kulüp yönetim kurulu kararına gerekçe olarak; Başbakanlık Ekonomik ve Mali İşler Başkanlığı'ndan 2 Ekim 2003'te gönderilen yazıyla, kurumların bütçelerinden yardım amaçlı ödenek aktarmalarına dayanarak, kulüplerin taahhüt altına girmemelerinin istenmesi gösterildi. Serbest ve grekoromen stilde defalarca Türkiye şampiyonluğunu kazanan MTA Güreş Takımı, 1976 yılında da Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda grekoromen stilde 3. olmuştu.
Atletizm şubesi de kapandı
İstanbul'da bu yıl düzenlenen Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda takım halinde birinci olan Türk Milli Takımı'nın 8 sporcusundan 4'ünü bünyesinde bulunduran MTA Kulübü'nde ayrıca, gençler ve yıldızlar kategorisinde Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları bulunan Yavuz Güvendi, Emin Öztürk, Yücel Ünsal, Ramazan Üzüm, Şeref Ayrata, Cuma Güzel, Ali Oğuz Gürsel, Hüseyin Aygün, Serdar Toprak ve Ufuk Tapan gibi 2008 Olimpiyat Oyunları'nda (A) Milli Takım forması giyebilecek sporcular yer alıyor.
Ankara MTA Kulübü, kurumun 2004 mali yılı bütçesinden spor faaliyetleri için ödenek veremeyecek olması nedeniyle ayrıca atletizm şubesini de kapatırken, basketbol, masa tenisi ve futbol branşlarında faaliyetlerini spor okulu düzeyinde sürdürme kararı aldı. (Spor Servisi)