'Musa, tekmelik kurbanı'

"...Galatasaray-Trabzonspor maçında ayağı kırılan Musa Büyük, eğer tekmelik seçimine özen gösterseydi bu talihsiz sakatlığı yaşamayacaktı..." Bu iddianın sahibi Operatör Dr. Bülent Zeren, Musa Büyük'ün 'standart dışı tekmelik kurbanı' olduğunu söyledi.

İZMİR - "...Galatasaray-Trabzonspor maçında ayağı kırılan Musa Büyük, eğer tekmelik seçimine özen gösterseydi bu talihsiz sakatlığı yaşamayacaktı..." Bu iddianın sahibi Operatör Dr. Bülent Zeren, Musa Büyük'ün 'standart dışı tekmelik kurbanı' olduğunu söyledi.
Zeren, futbolcuların genellikle rahat edemedikleri gerekçesiyle standartlara uygun tekmelik kullanmadıklarını, bunun çok ciddi bir ihmal olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Tekmelik, dizin hemen altından başlayıp, bileği de kapatacak şekilde olmalı. Musa'nın tekmeliği kaval kemiğinin yarısını örtüyor, bileğinin bir kısmında da boşluk var. Ayağının kırıldığı nokta tam burası. Ağacın dalının kırılması gibi."
Zeren, bilimsel ölçümlere göre, kemiğin 2300 Newton'luk bir kuvvet uygulanması halinde kırıldığının altını çizdi ve oyuncuları bu konuda daha dikkatli olmaya çağırdı.