Mutluluğa 200 metre kalmışken...

Milli atlet Elvan Abeylegesse'nin Osaka macerası biraz buruk bitti... Japonya'da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 10 bin metrede gümüş madalya kazanan milli atlet, dün 5 bin metrede altın madalya için piste çıkmadı.

OSAKA - Milli atlet Elvan Abeylegesse'nin Osaka macerası biraz buruk bitti... Japonya'da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 10 bin metrede gümüş madalya kazanan milli atlet, dün 5 bin metrede altın madalya için piste çıkmadı. Yarışın en büyük favorisi Tirunesh Dibaba'nın yarışmamasına karşın bir diğer favori, olimpiyat şampiyonu ve dünya rekoru sahibi Etiyopyalı Meseret Defar birinci oldu. Elvan ise beşincilikte kaldı.
Yarı final serisinde birinci olarak finalde koşmaya hak kazanan Elvan, dünkü finale rahat bir tempoda başladı ve uzun bir süre arka sıralarda koştu. Yavaş bir tempoda geçen yarışta kopma olmazken, milli atlet bitime iki tur kala atağa geçti ve son 800 metrede ilk altı arasına girmeyi başardı. Son 200 metrede üçüncülüğe kadar yükselen Elvan, bu mesafeden itibaren rakiplerinin sprintlerine yanıt veremedi. Mücadeleyi 15 dakika 0.88 saniyede bitiren ve bu sezonki en iyi derecesine imza atan Elvan beşincilikle yetindi. Altın madalyayı 14:57.91'le Ethiyopyalı Meseret Defar kazanırken gümüş madalya Kenyalı atletler Vivian Cheruiyot ve Priscah Jepleting Cherono bu atleti takip etti.
Elvan Abeylegesse yarış sonrası yaptığı açıklamada, yarışa ilk üçe girmek için çıktığını ancak yine de elde ettiği dereceden memnun olduğunu dile getirdi. Aşil tendonlarında sorun olduğunu hatırlatan milli sporcu, "Hızlandığım zamanlar acı hissettim. Antrenörümün dediği gibi koştum. Yarışın son turları süratliydi. Son 200 metrede sprint eksiğim vardı. Aşil tendonumdaki ağrılar nedeniyle hocamla sprint üzerinde çalışamadık. Olimpiyatlarda daha iyi olacağım" dedi.
Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ise "Elvan tüm gücünü kullandı ancak sprintte kaybetti. Daha önce 10 bin metre koşmuştu bu yüzden yorgundu. Aşil tendonundaki sakatlık nedeniyle acısı da vardı" diye konuştu. Şampiyonanın son gününde, milli atlet Bahar Doğan, bayanlar maratonda mücadele edecek. Bu yarış 01.00'de başlayacak.
Tyson Gay 'üçte üç' yaptı
Dün bir diğer final heyecanı erkekler 50 kilometre yürüyüşteydi. Avustralyalı Nathan Deakes, 3 saat 43 dakika 53 saniyelik derecesiyle rahat bir birincilik alırken, Fransız Yohan Diniz 3:44:22'yle ikinci, İtalyan Alex Schwazer de 3:44:38'le üçüncü oldu. Erkekler dekatlonda Çek Roman Sebrle, altın madalyalı kazanarak olimpiyat şampiyonluğuna dünya şampiyonluğu unvanını da ekledi. Büyük çekişmeye sahne olan 4x100 bayanlar bayrak yarışında ABD 41.98'le birinci olurken, ikinciliği Jamaika, üçüncülüğü de Belçika aldı. ABD, erkekler 4x100'de 37.78 ili birinci olurken, Tyson Gay turnuvadaki üçüncü altın madalyasını kazanmanın sevincini yaşadı. Britanya ise ikinci oldu. (Spor Servisi)