Mutluluk artık onlara 'Irak' değil

İki haftadır futbolla yatıp futbolla kalkan Iraklılar, Asya'nın en büyüğü olmanın keyfini uzun süre yaşayacak gibi.

CAKARTA - İki haftadır futbolla yatıp futbolla kalkan Iraklılar, Asya'nın en büyüğü olmanın keyfini uzun süre yaşayacak gibi. Irak, dün 14. Asya Kupası finalinde Suudi Arabistan karşısındaydı. Suudiler, son dört Dünya Kupası'nda mücadele etmiş güçlü bir ekipti. Ancak Irak maçın tamamında oyunun hâkimi olan taraftı. Kaptan Yunus Mahmud, maçtan önce ulusuna verdiği sözü tuttu ve 71. dakikada kafa vuruşuyla rakip fileleri havalandırarak takımını şampiyonluğa taşıdı.
Suudi Yasir El Kahtani, Japon Naohiro Takahara'yla gol krallığını paylaşan (dört golle) Mahmud maçtan sonra, 12 yaşındaki oğlunu kaybeden bir Iraklı annenin sözlerinden çok etkilendiklerini söyledi. Golcü futbolcu, "O kadın, 'Oğlumu bu takıma kurban vermekten gurur duyarım' demişti. Kazanmalıydık ve öyle yaptık" diye konuştu.
Yarı finalin ardından Irak'ta gerçekleştirilen saldırılarla ilgili bir dramatik hikâye de teknik direktör Jorvan Vieira'nın konuşmasında ortaya çıktı. Vieria, "Göreve başlamadan önce takımın Enver adında bir fizyoterapisti varmış. Bugünkü maç için bize katılacaktı. Ama bombalı saldırıda hayatını kaybetti. Bu kupayı ona adıyoruz" dedi. Kariyerini Güney Kore Milli Takımı'nda sürdürmesi beklenen Brezilyalı teknik adam, dün son kez 'çocuklarının' başında maça çıktı.
ABD'liler de kutladı
Karşılaşma öncesi Irak hükümeti silahlı kutlamaların yasak olduğunu açıklasa da şampiyonluğu ilan eden son düdükle beraber Bağdat'ta duyulan sesler sadece zafer çığlıkları değildi. Güvenlik güçleri de dahil birçok Iraklı havaya ateş açmaktan vazgeçmedi. Irak hükümeti olası saldırıları önlemek için motorlu araçlarla sokağa çıkmayı da yasaklamıştı dün. Polis memuru Sabah Şayal havaya ateş açarken "Bu kahramanlar yalancı politikacıların, hukukçuların aksine halkımız için yararlı bir iş yaptılar" sözleriyle 'İki nehrin aslanları'nı övdü. CNN'in canlı olarak yayın yaptığı bir ABD karargâhında ise Iraklılar ve ABD'liler zaferi birlikte kutladı.

Şampiyonun yürüyüşü
A Grubu
Irak-Tayland: 1-1
Irak-Umman: 0-0
Irak-Avustralya: 3-1
Çeyrek final
Irak-Vietnam: 2-0
Yarı final
Irak-Güney Kore: 4-3 (Pen.)
Final
Irak-Suudi Arabistan: 1-0
(Spor Servisi)