'Nazi selamı'na soruşturma

'Nazi selamı'na soruşturma
'Nazi selamı'na soruşturma
FIFA, Hırvatistan ile İzlanda arasında oynanan 2014 Dünya Kupası Play-Off maçında, Nazi selamı veren Hırvat futbolcu Simunic hakkında soruşturma başlattı.

SARAYBOSNA (AA) - FIFA'dan bir sözcüsünün Hırvat basınında yer alan açıklamalarına göre, salı gecesi başkent Zagreb'deki Maksimir Stadyumu'nda oynanan ve Hırvatistan'ın 2-0 üstünlüğüyle tamamlanan maçın sonrasında, Dünya Kupası'na katılma sevincini Nazi selamı vererek yaşayan Yosip Simunic'in, stat mikrofonundan da "Vatanımız için" diye bağırması ve taraftarların da "hazırız" diye cevap vermesinin ardından FIFA, konuyla ilgili detaylı bir soruşturma başlattı.

Hırvatistan Milli Futbol Takımı ve Hırvatistan Birinci Ligi ekiplerinden Dinamo Zagreb'in formasını giyen 35 yaşındaki oyuncunun bu hareketi, hem ülkesi Hırvatistan'da hem de diğer ülkelerde geniş yankı bulması üzerine konuşan FIFA sözcüsü, maçta görev yapan yetkililere ait rapor ve olayla ilgili bilgilerin incelendiğini ve henüz yorum yapmak için erken olduğunu söyledi.

Simunic, suçlamaların ardından Dinamo Zagreb'in internet sitesinden yaptığı açıklamada, yanlış anlaşıldığını ifade ederek, "Korkarım, bazıları biraz tarih öğrenmek zorunda. Bazılarının yaptıklarımı nefret söylemi bağlamına sokmaya çalışması feci bir durum" demişti.

YUNAN FUTBOLCU DA NAZİ SELAMI VERMİŞTİ

Yunanistan Süper Ligi'nde AEK forması giyen 20 yaşındaki orta saha oyuncusu Giorgos Katidis'in, 16 Mart'ta takımının Veria'ya karşı oynadığı maçta kaydettiği gol sonrası yaptığı "Nazi selamı" da tartışmalara neden olmuştu. Yunanistan Futbol Federasyonu (EPO), Katidis'in ömür boyu milli takımlardan men edilmesine karar vermişti.