Nazım şiiriyle centilmenlik çağrısı

Nazım şiiriyle centilmenlik çağrısı
Nazım şiiriyle centilmenlik çağrısı
Orduspor Kulübü Asbaşkanı Uğurcan Ataoğlu, Nazım Hikmet'in "Romülüs ve Remus'ü emziren dişi kurt" heykeli için yazılan şiirine atıfta bulunarak centilmenliğe çağrı yaptı

Orduspor Kulübü Asbaşkanı Ataoğlu,  Spor Toto Süper Lig'in ilk hafta maçı olan Mersin İdman Yurdu maçı öncesi Fair-Play mesajı vererek “Oyunun tadını çıkarmak varken, birbirimizin canını çıkarmayalım" dedi.

Nazım Hikmet'in "Romülüs ve Remus'ü emziren dişi kurt" heykeli için yazılan şiirine atıfta bulunan Ataoğlu, "Oyunu beraber kurduğun, zafer için birlikte mücadele ettiğin kardeşini düşman bellersen tarih seni kahraman diye değil, kardeş katili diye yazar. Beraber emdiğimiz sütü, birbirimizin burnundan getirmeyelim. Oyunun tadını çıkarmak varken, birbirimizin canını çıkarmayalım" diyerek spor camialarına seslendi.

“Rakiplerimiz düşman değil” diyen Ataoğlu, taraftarlara şu çağrıyı yaptı: "Fair-Play, sporda kurallara uymaktan da öte belli bir davranış tarzını sergileyen bir terim. Rakibe saygı ve ona fizyolojik ve psikolojik açıdan zarar vermeme özentisidir. Rakip, bir düşman olarak değil, oyunun bir parçası olarak görülür ve yoğun mücadelede bile rakibin onuruna saygı duyulur. Fair-Play, oyunda hileye ve şiddete başvurmamak anlamına da gelmektedir. Başkanımız Nedim Türkmen liderliğinde, teknik direktörümüz Hector Cuper yönetiminde çıkacağımız sezonun ilk maçında Mersin İdman Yurdu ile Fair-Play'a örnek olacak bir mücadele izlemek dileğiyle."NAZIM HİKMET'İN ŞİİRİ


Romülüs'le Remüs / bir sabah erken / dağda düşünürlerken: -”şimdi biz ne halt ederiz diye burada?” / rastladılar yavrulu dişi kurda./ yavruları vurdular. / ana kurdun sütüyle / karınlarını bir temiz doyurdular. / sonra gelip / Roma'yı kurdular. / kurdular ama / iki adama / dar geldi Roma. / ve bir akşam / bilmeden geçti diye / şehrin sınır taşını, / çekince kopardı Romülüs / kardeşi Remüs'ün başını... / işte böyle taranta - babu... / gümüş yaldızlı kitaplarda yazılı bu: / temelinde Roma'nın / dişi kurt sütüyle dolu kovalar / ve bir avuç kardeş kanı var...”