NBA hakemlerinin işi daha kolay

NBA hakemlerinin işi daha kolay
NBA hakemlerinin işi daha kolay
NBA maçları sırasında hakemlere pozisyonları çeşitli açılardan yeniden izleme fırsatı veren NBA Replay Center sayesinde artık tartışmalı pozisyonlardan daha doğru hakem kararları çıkıyor.

NEW YORK - Sezon başında New Jersey eyaletine bağlı Secaucus'ta bulunan NBA tesisinde kurulan Replay Center, NBA hakemlerine maç sırasında tartışmalı pozisyonlar karşısında en iyi açılardan pozisyonun tekrarını görerek karar verme imkanı sunuyor.

Son teknoloji ürünü 94 televizyon monitörü ile donatılan merkez, ligdeki arenaların tümüne doğrudan bağlantılı çalışıyor ve pozisyonların anlık olarak yeniden oynatılarak değerlendirilmesi için görüntü akışı sağlıyor.

NBA Canlı Yayın ve Hakem Operasyonları Başkan Yardımcısı Joe Borgia, normal sezon boyunca merkezin ortalama süreleri 42,3 saniye olan 2 bin 162 görüntü ile hakemlere yol gösterdiğini söyledi.

Merkezin kurulmasından önce hakemlerin tartışmalı pozisyonlarda televizyon görüntülerini kullanarak karar verdiğini anımsatan Borgia, NBA Replay Center'ın sağladığı akışın daha net, hızlı ve çeşitli olması sebebiyle hakemlerin çok memnun olduğunu belirtti.
On yıllık hakemlik deneyimi olduğunu söyleyen Borgia, pozisyon tekrarları için NBA Replay Center'da oyunun kurallarını bilen insanlarla maç sırasında iletişim kurmanın hakemlere geçmişe kıyasla daha fazla kolaylık getirdiğini kaydetti.

"Hakemler daha rahat uyuyor"

Pozisyonlar konusunda son kararı her zaman hakemlerin verdiğini ve Replay Center'ın rolünün yalnızca pozisyonların tekrarlarını göstermek olduğunu vurgulayan Borgia, kimi zaman bu görüntülerin kurtardığı kararlar sayesinde hakemlerin daha rahat uyuma fırsatı yakaladığını ifade etti.

Replay Center'ın hakemlere verdikleri bir kararın doğruluğunu teyit etme veya yapılan bir hatayı düzeltme konusunda yardımcı olduğunu dile getiren Borgia, şöyle devam etti:
"Nihai karar merci olarak, hakemlerin işi hiçbir zaman kolay değil. Bu uygulama, yapabilecekleri herhangi bir hatanın bir takım için galibiyete mal olması riskini azaltıyor. On yıl boyunca hakemlik yaptım. Bana kariyerimde verdiğim en iyi kararın hangisi olduğunu sorsanız, cevap veremem fakat verdiğim en kötü kararın ne olduğunu anlatabilirim. 28 yıl önce verdiğim hatalı bir karar, bir takım için galibiyete mal olmuştu. Bu karar hala canımı sıkıyor. Pozisyonu tekrar izleme fırsatım olsaydı, doğru kararı verecektim."

NBA Replay Center'ın çalışma prensibi

Maç sırasında bir pozisyon yeniden değerlendirilmeye uygun bulunduğu zaman sahadaki hakemlerden biri hem eliyle hem de elektronik bir cihazla merkeze sinyal gönderiyor. Ardından merkezde bulunan "replay operatörleri", söz konusu pozisyonun en doğru görüntü açılarından tekrarını sahadaki hakem masasına gönderiyor. Hakemlerin maç sırasında doğrudan iletişim kurabildiği merkez, kendilerine tek bir ekranda birden fazla açıdan pozisyonları değerlendirme imkanı sunuyor.

300'den fazla karar değişti

NBA Replay Center üzerinden yayınlanan pozisyon tekrarlarının ortalama sürelerinin, bir önceki sezona kıyasla yarı yarıya kısaldığı bildirildi. Maç başına ortalama 1,76 kez kullanılan NBA Replay Center sayesinde normal sezon boyunca 300'den fazla hakem kararı değişti. (AA)