NBA'de artık basketbolcu yok

NBA'de artık basketbolcu yok
NBA'de artık basketbolcu yok
NBA tarihinin en iyi defans oyuncularından biri olan Gary Payton, NBA'in artık çok yumuşaklaştığını belirtip "Her harekete faul çalıyorlar. Her takımda bir yıldız var ve o topu alıyor, sürüyor ve şut atıyor. Ben bunu sevmiyorum" dedi.
Haber: Onur Salman / Arşivi

NBA’de savunma dendiğinde akla gelen ilk isim. Michael Jordan’ı adeta kilitlemesiyle farklı bir üne sahip. Tam dokuz kez all-star seçildi. Aynı sayıda da yılın defans takımına seçilmişliği var. Beyazıt Öztürk vari bir giriş oldu belki ama ‘o biiirr’ Gary Payton. Uzun zamandır NBA ile işbirliği yapan eski yıldız oyuncu, NBA’in Türkiye resmi ortağı AVEA’nın İstanbul ’da düzenlediği bir kamp projesi nedeniyle Türkiye’ye geldi. Biz de fırsatı kaçırmamak için soluğu yanında aldık. NBA’in artık daha yumuşak olduğundan dert yanan Payton, Hidayet Türkoğlu’nun ise yanlış takım seçtiğini söyledi. İşte huzurlarınızda nam-ı diğer ‘Eldiven’ Gary Payton: 

Basketbol kariyerin boyunca adeta kendini hayır işlerine adın. Özellikle çocuklar için çalışmayı seviyorsun. Bunun sebebi ne?

Çocukların dünyayı değiştirebileceklerine ve kendilerini kötülüklerden spor ve onlara örnek olan insanlar sayesinde korunabileceklerini düşünüyorum. Ben kötü bir çevrede büyüdüm. Gerçekten zor bir bölgeydi Oakland. Çocuklar bu bölgelerde kayboluyor. Büyük yetenekler kayboluyor. Ben bu bölgeden çıktım ve şimdi onlara yol göstermek istiyorum. Onları bu konuda motive etmek istiyorum. 

Sporcudan bir yorumcuya evirilmek ne kadar zor oldu?

Aslında çok zor olmadı. Ben zaten İletişim okudum. Konuşkan da biriyim. Sahada da konuşurdum, dışarda da şimdi de televizyonda için konuşuyorum. Eğer bildiğiniz bir konuda konuşuyorsanız, bu işi daha da kolaylaştırıyor. 

NBA kamplarında bir çok çocukla bir aradasın. Sence bu çocuklardan kaçı en üst seviye basketbol oyuncusu olabilir?

Bu tür kamplarda gerçekçi olmak gerekirse 2-3 oyuncu ya çıkar ya çıkmaz. Çünkü daha çok gençler. Ama ben onlara bu yola baş koyacaklarsa çok çalışmaları gerektiğini göstermeye çalışıyorum. Yani kaçı NBA’de oynayabilir bilmiyorum ama ne yaparlarsa yapsınlar her zaman çok çalışmak zorunda olduklarını söylüyorum. 

Hidayet hakkında ne söylersin? LA Clippers onun için doğru takım mıydı?

Hidayet’in takım değiştirmesi onun için doğruydu. Fakat Clippers’ın onun için doğru adres değil. Bence Milwaukee ve ya Cleveland gibi takımları tercih etmesi daha doğru olurdu. 

Kimi savunmak daha zordu: Jordan, Kobe ya da LeBron?

Oyuncuları kıyaslamayı sevmiyorum. Jordan, benim için daha kolaydı. Ama bu onun dünyanın en iyisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. LeBron’la hiç oynama şansımız olmadı ama izlediğim kadarıyla onu tutabilmek kolay değil. Kobe, biraz zordu. Çünkü o Jordan’dan biraz daha uzun mesafeden şut çekmeyi seviyor. 

Sizin zamanınızla bugünkü NBA’yi kıyaslarsan...

Bizim zamanımız daha iyidi. Artık NBA çok yumuşadı. Her takımda bir yıldız var ve o topu alıyor, sürüyor ve şut atıyor. Her temasa faul çalınıyor. Ve ben bunu sevmiyorum. Ben Larry Bird’lerle, Magic Johnson’larla Michael Jordan’larla, Denise Rodman’larla oynadım. Sertlik nedir bilirim ve severim. Biz daha çok basketbol oyuncusu gibiydik. Şu an gerçekten bir takımda çok fazla basketbol oyuncusu yok. Sadece bir adam üzerine kurulmuş bir düzen var. 

Seattle Supersonic’in NBA’e geri dönmesi için çok çaba ve emek sarf ettiğini biliyorum. Bu ihtimal nedir?

Bu konuda çok çalışıyoruz. Umarım NBA’ye geri döner. Biliyorsun ben çalışmaktan asla vazgeçmem.