NBA'de final sistemi değişiyor

NBA'de final sistemi değişiyor
NBA'de final sistemi değişiyor
NBA final serilerinde, 1985 öncesinde olduğu gibi 2-2-1-1-1- sistemine geçiliyor.

( SPOR SERVİSİ) - NBA'de final sisteminde değişikliğe gidiliyor. Lig Komitesi yaptığı oylamada, lig finalinin 2-2-1-1-1 sistemine dönmesini kabul etti. Şimdi top takım sahiplerinde.... Eğer takım sahipleri de yapacakları toplantıda tasarıyı kabul ederse mevcut 2-3-2 sisteminden vazgeçilecek ve 2-2-1-1-1'e dönülecek. Değişiklik, bu sezondan itibaren geçerli olacak.

Mevcut sistemde finalin ilk iki maçı daha fazla galibiyeti olan takımın sahasında oynanıyor, daha sonraki üç maç diğer ekibin sahasında gerçekleşiyordu. Eğer gerek kalırsa diğer iki maç için yine avantaj sahibi ekibin sahasına gidiliyordu. Bu sisteme 1985'te, Boston Celtics ve Los Angeles Lakers arasındaki final serisinde takımların ülkenin iki yakası arasında çok fazla gidip gelmemesi için geçilmişti. Bununla beraber önceki turlarda 2-2-1-1-1 formatına devam edildi.

Yürürlükte olan sistem, yedi karşılaşmalık serilerde son derece kritik olan beşinci maçta seri başı olmayan ekibe avantaj sağlaması nedeniyle eleştiriliyordu. Geçen sezonun şampiyonu Miami Heat, 3-2 geriden gelip evindeki son iki maçı kazanıp mutlu sona ulaşmıştı-ki Heat, NBA tarihinde bunu başaran yalnızca dördüncü ekip.


  ETİKETLER:

  NBA

  ,

  Boston

  ,

  spor

  ,

  Lig

  ,

  Final

  ,

  maç

  ,

  derece

  ,

  miami