NBA'de ilk finalist New Jersey Nets

Detroit Pistons'a 4-0 üstünlük sağlayarak Doğu Konferansı şampiyonluğunu kazanan Nets, San Antonio-Dallas serisinin galibiyle karşılaşacak.

NBA'de 2002-2003 sezonunun ilk finalisti, Detroit Pistons'a yedi maçlık seride 4-0 üstünlük sağlayan ve Doğu Konferansı şampiyonluğunu elde eden New Jersey Nets oldu.
Nets, bu sabaha karşı yapılan Doğu Konferansı final serisinin dördüncü maçında, sahasında Detroit Pistons'ı 102-82 yenerek, üstüste 2. kez ligde final oynamaya hak kazandı. 20 bin seyirci önünde yapılan maçta, baştan sona skor üstünlüğünü elinde bulunduran Nets, ilk yarıyı da 50-41 önde kapadı. Pistons'da, oyuna sonradan girerek 16 dakika sahada kalan Mehmet Okur, 4 sayıyla oynarken, serbest ve 3 sayılık atışlarda 2'de 1 isabet sağladı. Okur ayrıca 1 savunma ribaundu aldı, 1 de top çaldı. Detroit'de Clifford Robinson 21 sayı, Richard Hamilton, 20 sayı, 4 ribaunt ve 4 asist, Ben Wallace da 10 sayı, 13 ribaunt ve 4 asistle oynamalarına karşın yenilgiyi engelleyemedi.
New Jersey Nets'de ise Jason Kidd, 26 sayı, 12 ribaunt ve 7 asistlik performansıyla sahanın yıldızı olup yine galibiyette başrolü oynarken, Kenyon Martin, 14 sayı ve 10 ribaunt, Richard Jefferson da 14 sayıyla galibiyete büyük katkı yaptı.
Nets finalde, Dallas Mavericks önünde 2-1 San Antonio Spurs'ın üstünlüğüyle süren Batı Konferansı final serisinin galibiyle karşılaşacak. Batı Konferansı final serisindeki 4. maç, yarın sabaha karşı Dallas, 5. maç ise 28 Mayıs Çarşamba günü sabaha karşı San Antonio'da yapılacak.