Ne alkışı, sadece şiddet vardı

Şampiyonun belli, derbinin sadece Galatasaray'ın Avrupa kupası serüvenini etkileyecek olması bile dün Ali Sami Yen'de sezonun en
nahoş görüntülerinin yaşanmasını engelleyemedi.

İSTANBUL - Şampiyonun belli, derbinin sadece Galatasaray'ın Avrupa kupası serüvenini etkileyecek olması bile dün Ali Sami Yen'de sezonun en
nahoş görüntülerinin yaşanmasını engelleyemedi. Maç öncesinde stadın dışında başlayan olaylar, stada da taşındı ve dün hatırlamak istemediğimiz günlerden birisi olarak futbol tarihindeki yerini aldı.

 • Derbi boyunca sahaya atılan yabancı maddeler hiç durmadı. Fenerbahçeli oyuncular sahanın kenarına her gelişinde tribünlerden pet şişe ve yabancı madde yağdı. İkinci yarının hemen başında yabancı madde yağmuru devam edince hakem Bülent Demirlek yardımcılarını yanına çağırdı. Yaklaşık üç-dört dakika duran maçın yeniden başlamasının ardından henüz sadece birkaç dakika geçmişti ki, yeniden yabancı maddeler atılmaya başlayınca Demirlek, yardımcılarıyla birlikte soyunma odasının yolunu tuttu. Maçın gözlemcisiyle görüşen Demirlek emniyet güçlerinden gerekli önlemlerin alınmasını talep ettikten yaklaşık 15 dakika sonra sahaya döndü ve maç yeniden başladı.
 • Maçın başlamasından önce de Galatasaraylı taraftarlar polisle oldukça şiddetli bir biçimde çatıştı. Çıkan büyük olaylarda polis ve taraftarlardan yaralananlar oldu. Eski açık tribününde yaşanan gerginliğin hemen ardından Kapalı'da taraftarlarla polis arasında çok sert bir çatışma başladı. Taraftarlar söktükleri koltukları polislere fırlattı. Ortalık savaş alanına dönerken polise tepki gösteren Galatasaraylı taraftarlar, "Emniyet dışarı" diye tempo tuttu. Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Polat, "Polisin tribünden çıkması lazım. Olaylar, emniyet güçlerinin beceriksizliğinden çıktı. Polisin bu kadar sert tepki göstermemesi lazım. Ancak Emniyet'e söylememize rağmen lafımızı dinletemiyoruz" diye konuştu.
 • Maç öncesi stadın dışında da olaylar vardı. Stat çevresinde toplanan yaklaşık 100 kişilik taraftar grubu, slogan atarak yürümeye başladı. Üzerinde sarı-lacivert renkli kıyafetli olan kişi arayan taraftarlar, bir şirket minibüsünün önünü keserek, içeride böyle bir kıyafeti bulunan kişiye saldırmak istedi. Minibüsü yumruklayan taraftarlar, aynasını kırarken, daha sonra kendilerine hakaret ettiğini savundukları bir kişiyi, Mecidiyeköy metro durağının girişine kadar kovaladı.
 • Fenerbahçe otobüsünün üzerine yabancı maddeler atıldı. Kafileyi taşıyan otobüs, 17.30 civarında geniş güvenlik önlemleri altında Ali Sami Yen Stadı'na geldi. Sarı-Lacivertli takımı taşıyan otobüsün geçeceği güzergâh üzerinde polis tarafından yoğun güvenlik önlemleri alınmasına karşın, stada kısa bir mesafe kala bir grup Galatasaraylı taraftar, otobüsün üzerine yumurta, taş ve bira şişeleri attı. Bu gruba güvenlik güçleri müdahale ederken, olaya karışan bazı kişiler gözaltına alındı.
 • Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın ile Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım stada gelmedi.
 • Galatasaraylı taraftarlar, Fenerbahçe kafilesinin stada girişi sırasında en büyük tepkiyi Tümer Metin'e gösterdi. Tümer'e ağır küfürler eden taraftarlar ayrıca, 'Askere git' diye bağırdı.
 • Fenerbahçe kafilesinin stada, iç saha maçlarında kullandığı ve üstünde Fenerbahçeli futbolcuların resimlerinin bulunduğu otobüsle gelmesi, Sarı-Kırmızılı taraftarları öfkelendirdi. Polis, otobüsü boşken bile korumaya aldı.
 • Maç öncesinde Galatasaraylı futbolcu Hasan Şaş'ın, Fenerbahçeli Lugano'ya olan öfkeli hali dikkat çekti. Saha içinde adeta çıldıran ve bu futbolcuya ulaşmaya çalışan Hasan'ı takım arkadaşları güçlükle durdura-
  bildi. Sakatlığı nedeniyle maçta yer alamayan Hasan, "Lugano ilk maçta anneme küfür etmişti, o yüzden tepki gösterdim" dedi.

  GALATASARAY: 1
  Mondragon 5
  Cihan 4
  (H. Kabze 76) -
  Song 5
  Tomas 5
  Orhan 4
  Sabri 5
  M. Topal 4
  (Arda 53) 5
  İnamoto 4
  Ayhan 5
  Necati 4
  (H. Şükür 82) -
  Ümit 4

  FENERBAHÇE: 2
  Serdar 7
  Önder 6
  Lugano 6
  Edu 6
  Ümit 5
  Serkan 5
  (Mehmet 100) -
  Aurelio 6
  Deniz 5
  Tuncay 5
  (Deivid 107) -
  Tümer 6
  (Kemal 83) -
  Kezman 4

  GOLLER: Arda (105) / Lugano (24), Edu (39)
  SARI KARTLAR: Cihan, Arda, Orhan, Sabri / Lugano, Serdar, Deniz
  Stat: Ali Sami Yen - Hakemler: B. Demirlek, B. T. Akkın, C. Gemici
  (Spor Servisi)