'Neca' beraberlik, o kadar üzüntü

Nurullah Sağlam'ın Konya'sı da Erik Gerets'in Galatasaray'ı da fiyakalı futbol oynamayı seven takımlardan. Ne var ki Yeşil-Beyazlıların göze hoş görünen futbol anlayışları özellikle...
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Nurullah Sağlam'ın Konya'sı da Erik Gerets'in Galatasaray'ı da fiyakalı futbol oynamayı seven takımlardan. Ne var ki Yeşil-Beyazlıların göze hoş görünen futbol anlayışları özellikle son iki haftada 'Çift Başlı Selçuk Kartalları'na hayal kırıklığı yaşattı. Evlerindeki Trabzon yenilgisi ve ardından Kadıköy'deki Fenerbahçe bozgunu sonucunda sıfır çeken Yeşil-Beyazlılar dün gece Galatasaray'dan ne kadar az olursa olsun puan almak azmindeydi.
Sarı-Kırmızılılar cephesinden baktığımızdaysa, futbol takımının başarılarının çok üstünde, birdenbire hortlayan bir 'mektepli-alaylı' polemiği sporun içine çöreklenmişti. 2007'de her hafta sürprizlerle başlayan Flemenk hoca dün geceki çok önemli sınavda da cezalı ve sakatların dışında ideal sayılabilecek kadrosundaki oyunculardan Hasan Şaş'la Necati'yi Florya'da bırakarak başladı. Gerets'in tam anlamıyla neyi amaçladığı meçhul. Örneğin çok etkili oynadığı görünümdeki bir Okan'ı ertesi sınavda kadroya bile almıyor. Bütün bu garip oluşumlar söz savunmaya geldiğinde ucuz bahanelerle savuşturuluyor.
Hava raporlarında gösterilmesine rağmen bir türlü yağmayan kar yine de soğukluğunu dün Konya ovasına iyice yaslamıştı. Yine de klişe deyimle 'hava ve saha koşulları futbol oynamaya elverişliydi.' Yukarıda da değindiğimiz gibi güzel futbol oynamayı yeğleyen iki ekipten ilk 45 dakikada etkili olan taraf konuk takımdı. İlk yarının eşitlikle bitmesine aldırmayın zira Konya'nın pozisyon bile bulmadan, Neca'nın uzaktan şutuyla öne geçmesinden sonra konuk ekip hızla dengeyi sağladı.
İlerleyen dakikalarda da Cim Bom eski şaşaalı günlerini andıran tam saha pres ve üst üste bulduğu pozisyonlarla kaleci Özden'i geçmesine rağmen çizgide savunmaya takıldı.
Carrusca'nın nazenin futbolu
Konya'da santrfor Tayfun, cezalı El Saka'nın yokluğunda görev aldığı 'santrbek'te Hakan'la kafa toplarında başa baş mücadelelerde etkiliydi. Galatasaray'ın öne geçtiği sayıdan önce ev sahibi üst üste kazandığı iki pozisyonda tabelayı değiştiremedi. İlk yarının son dakikasında sakatlanarak sahayı terk eden Arda bu birinci perdenin en etkili kramponlarındandı. Onun yerine giren Carrusca yine alışılageldik 'nazenin' futbolunu sürdürdü.
Gerets'in atak planındaki en önemli silah Arda, sürekli kanat değiştirerek oyuna başlarken, İliç'in de öne çıkmasıyla Sarı-Kırmızılılar dört forvetle oynadı. Buna karşın Nurullah Sağlam, Eder'le tek forvet görünümünde olsa da 7'de tabelayı değiştiren taraf oldu. Portekizli Neca hayli uzaktan müthiş sol voleyle fileleri sarsarken Aykut'u çaresiz bıraktı: 1-0. Üç dakika sonra Arda'nın ortalığı karıştırdığı pozisyonda fırsatçı İliç yine yaptı yapacağını: 1-1. Bu dakikalarda Ayhan her ne kadar ön liberoda tek başına gözükse de, Okan içeri kat ederek ona yardımcı oldu. Hasan Kabze de boşalan sağ kanada geçip Okan'ın alanını savundu.
50'de Hakan'ın fazla nezaketi sonucunda kaçırılan golü bir dakika sonra Hasan Kabze telafi etti: 1-2. 65'te Eren'in yerine oyuna giren Sabin, bitime iki dakika kala skoru ilan etti: 2-2. Sonuçta ev sahibi üç hafta sonra gelen bir puana sevinirken Galatasaray maç fazlası ve averajla Beşiktaş'ı geçebilmeye sevinemedi bile.

KONYASPOR: 2
Özden 5
(Oğuzhan 45) 5
Erkan 5
Ömer 5
Tayfun 6
Kaue 6
E. Özgür 5
Mustafa 6
Sedat 5
(Volkan 77) -
Eren 5
(Sabin 64) 6
Neca 6
Eder 6

GALATASARAY: 2
Aykut 6
Sabri 6
Emre 4
Tomas 5
Ergün 4
Okan 6
(M. Güven 54) 4
Ayhan 6
İliç 6
Arda 6
(Carusca 45) 5
H. Şükür 4
(Ü. Karan 81) -
H. Kabze 6

GOLLER: Neca (8), Sabin (88) / İliç (10), H. Kabze (51)
SARI KARTLAR: Eder / Ergün, Emre, Mehmet Güven, Aykut, Ümit Karan
Stat: Atatürk - Hakemler: H. Sivriservi, B. T. Akkın, E. Sezertam