Nedir İspanyolların şu Rusya'dan çektiği?

Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası finalinde Rusya, İspanya'yı 74-68 mağlup ederek şampiyonluğa ulaştı. Üç hafta önce erkeklerde
İspanya'yı, üstelik İspanya'daki turnuvanın finalinde yenerek altın madalyayı...

CHIETI - Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası finalinde Rusya, İspanya'yı 74-68 mağlup ederek şampiyonluğa ulaştı. Üç hafta önce erkeklerde
İspanya'yı, üstelik İspanya'daki turnuvanın finalinde yenerek altın madalyayı cebine koyan Rusya, böylece rakibini bayanlar kategorisinde de alt etti ve hem erkeklerde hem bayanlarda Avrupa şampiyonluğunu elde eden ilk ülke unvanını kazandı.
Ruslar, bundan önceki üç şampiyonada bronz madalyayı aldıktan sonra bu kez nihayet finale yükseleyen İspanya'yı finalin ilk devresinde süpürdü ve soyunma odasına 44-24'lük üstünlükle gitti. İspanyollar, ikinci yarıda toparlanıp bitime 5 dakika kala farkı 4 sayıya kadar indirse de Avrupa'da yılın oyuncusu seçilen Maria Stepanova önderliğindeki Rusya, İberya temsilcisinin umutlarını söndürdü ve 74-68'lik zaferle podyumun zirvesine çıktı. 2001 ve 2005'te gümüş, 1995 ve 1999'da bronz madalya kazanan Rusya, 2003'te Yunanistan'da düzenlenen turnuvada aldığı altın madalyanın yanına bir yenisini eklerken 2008 Pekin Olimpiyatları'na da doğrudan katılma hakkı elde etti.
Finalde 26 sayı-8 ribauntluk bir performans gösteren Amaya Valdemoro'nun en değerli oyuncu seçildiği İtalya'daki turnuvada bronz madalyayı Letonya'yı 72-63 mağlup eden Beyaz Rusya kazandı. Oynadığı altı karşılaşmada Letonya, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve Litvanya'ya yenilen, İsrail ve Almanya'yı yenen ve ikinci tur grubundan ötesine geçemeyen Türkiye şampiyonada dokuzuncu sırayı aldı. (Spor Servisi)