Nerde o eski centilmenlikler

Artık şiddet sözcüğünü de çağrıştıran derbilerin geçmişi dostluklarla dolu. 94 yıllık rekabette, futbolcu ve yöneticilerin centilmencelikleri, bu zevkli mücadeleye renk kattı.

İSTANBUL - Artık şiddet sözcüğünü de çağrıştıran derbilerin geçmişi dostluklarla dolu. 94 yıllık rekabette, futbolcu ve yöneticilerin centilmencelikleri, bu zevkli mücadeleye renk kattı.
Spor tarihçilerinin derlemelerine göre, bir maç öncesinde, Fenerbahçe Başkaptanı Galip Kulaksızoğlu, Galatasaraylılar'a, "Oberle kardeşler hasta, Hasan da sakatlanmış. Sizi karşımızda eksik kadroyla görmek istemiyoruz. Dilerseniz maçı erteleyelim" diye haber göndererek, maçın ertelenebileceğini iletti. Fenerbahçe'nin bu önerisini kabul
eden Galatasaray, oyuncuların iyileşmesinden sonra 20 Ekim 1914'te yaptığı erteleme maçında Sarı-Lacivertli rakibini 6-1 yendi. Aynı kaynaklara göre, ezeli rekabetin yeni başladığı dönemlerde Galatasaray ile Fenerbahçe sporcuları ortak kiraladıkları bir evde kalıyorlar ve geceleri biraraya gelerek sohbet ediyorlardı. Yine bir gece sohbetin koyulaştığı sırada Galatasaray'dan Ali Sami Yen, Fenerbahçelileri, "Said, yarın bizimle maçınız var. Git yat ve dinlen" diye uyardı. (Spor Servisi)