Nice nice 100'lere Beşiktaş

100. yıl belgeselinin dev ekranda gösterimiyle başlayan törenler, Siyah-Beyazlı formayı giymiş eski futbolcuların gösteri maçıyla sürdü.

  • 100. yıl belgeselinin dev ekranda gösterimiyle başlayan törenler, Siyah-Beyazlı formayı giymiş eski futbolcuların gösteri maçıyla sürdü. İnönü, kutlamalar için gelin gibi süslenirken, tartan piste yerleştirilen lazer ve özel ışıklarla çeşitli gösteriler yapıldı.
  • Eski şöhretler maçında Beşiktaş'ta forma giymiş Recep Adanır'dan Alman Stefan Kuntz'a dek birçok eski futbolcu oynadı. Gösteri maçını, FIFA kokartlı ilk Türk hakemi olan Doğan Babacan yönetirken Miliç, Şekerbegoviç, Sanlı Sarıalioğlu, Mehmet Özdilek, Recep Çetin, Vedat Okyar, Necmi Mutlu, Fuat Yaman, Rasim Kara, Varol Ürkmez, Mehmet Ekşi ve Feyyaz Uçar gibi bir zamanlar Beşiktaş formasıyla ter töken futbolcular forma giydi. İkinci yarısını Hamdi Alkan'ın yönettiği maçı, Feyyaz'ın attığı golle siyah takımın 1-0 galibiyetiyle tamamlandı.
  • Meşaleleri, Siyah-Beyazlı kulübün hayattaki en eski futbolcularından Şeref Görkey ile şu an takımda antrenörlük yapan Feyyaz Uçar yaktılar.
  • Meşalelerin ardından havai fişek gösterisine geçildi. Fişeklerden Türk ve Beşiktaş bayrakları gökyüzünde süzülürken, stadı dolduran taraftarlar uzun süre tezahürat yaptı. 100. yıl belgeselinde özellikle yaşamını yitirmiş futbolcu ve başkanların gösterimi sırasında ise stadı bir hüzün kapladı.
  • Yıldönümü için hazırlanan, 10 metre çapında, 13 metre yüksekliğinde, 1.5 ton ağırlığında, 9 katlı ve en üstünde dev bir top ile kartal amblemi bulunan pastayı, kulüp başkanı Serdar Bilgili kesti. 10 pasta ustası ve 8 teknik ekibin bir aylık çalışması sonucu yapılan pastanın süslemesinde 20 bin gül, 45 tane de siyah-beyaz top kullanıldı.
  • Beşiktaş'ı üç yıl üst üste şampiyon yapan İngiliz teknik adam Gordon Milne de kutlamalar için İnönü'deydi.
  • 100. yıl nedeniyle PTT tarafından bastırılan dört pul ve üç posta kartı, bugünden itibaren postada kullanılmaya başlanıyor. Pullar 500, 700, 750 bin ve 1 milyon liradan satılacak. Pullarda Beşiktaş'ın 100. Yıl logosu ile rozet kompozisyonuna da yer verildi.
  • Beşiktaş, ilk devreye kuruluşunun ilk yıllarında giydiği nostaljik, ikinci devreye ise yeni formalarla çıktı. Bu haftanın kaptanı ise Ronaldo'ydu.
  • Teknik direktör Mircea Lucescu, Göztepe karşısında çok rahat bir oyunla sonuca gittiklerini belirterek, "Ancak ilk yarıda biraz gevşek oynadığımız için kalemizde üç gol gördük. Ardından toparlanıp, goller bularak farklı sonuca gittik. Çarşamba günü oynayacağımız Türkiye Kupası maçını düşünerek, yedek oyuncularıma şans tanıdım. Takımdaki her futbolcumu kazanmak istiyorum" dedi.