Nouma evine yollandı

Özür dilemek Pascal Nouma'yı kurtarmadı. Beşiktaş, Fenerbahçe maçında golden sonra yaptığı hareket nedeniyle Nouma'nın sözleşmesini tek taraflı feshetti.

İSTANBUL - Fenerbahçe derbisinde, attığı gol sonrası yaptığı çirkin gol sevinci, Nouma'nın kulübüyle ilişkisinin kesilmesine neden oldu. Beşiktaş Kulübü, yaptığı hareket nedeniyle Fransız futbolcunun sözleşmesini tek taraflı feshetti.
Başkan Serdar Bilgili, gazetecilere yaptığı açıklamada, teknik kadroyla da görüştüklerini belirterek, "Nouma'nın, Fenerbahçe maçında yaptıkları Türk örf ve adetlerine kesinlikle uygun değil. Böyle bir şeyi kaldıramazdık. Yönetim kurulu olarak sözleşmesini tek taraflı feshettik" dedi. Nouma'ya, bugüne kadar verdiği hizmetler nedeniyle teşekkür ettiklerini kaydeden Bilgili, "Memleketine gönderilmesine karar verdik.
Açıklamam bu kadardır" diyerek sözlerini tamamladı.
Olayın gelişimi ise şöyle oldu; Dün sabah, futbol federasyon tarafından Pascal Nouma'ya altı ay hak mahmurimiyeti cezası verileceğini öğrenen başkan Bilgili, yönetim kurulunu Ümraniye Tesisleri'nde alelacele olağanüstü toplantıya çağırdı. Ve burada tek madde olarak Pascal Nouma'nın durumu gündeme geldi. Toplantı öncesi Lucescu'ya Pascal'ın gönderileceği bildirildi. Luce, herhangi bir yorum yapmadı ve ne 'evet' ne de 'hayır' dedi. Bunun üzerine Fransız futbolcunun gönderilme kararı, başkan Serdar Bilgili tarafından basına açıklandı.
Daha sonra karar asbaşkan Kıvanç Oktay aracılığıyla Pascal'a telefonla bildirildi ve bu oyuncudan antrenmana gelmemesi istendi. Pascal'a, sözleşmedeki özel madde gereği tazminat ödenmeyecek. Bugüne kadar alacakları da ödenen Nouma'nın bugün Cannes'a gitmesi bekleniyor.
Bu kararın alınmasında, başta Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere birçok kulüp ve siyasilerin yanısıra sivil toplum örgütlerinden gelen baskıların etkili olduğu belirtildi.
Bilgili, önceki gece katıldığı Taraftaria programında yaptığı açıklamada, "Kalan maçlara bakıldığında, şampiyonluk üç takım arasında ortada. İpi göğüsleyecek takımı, bu takımların birbirleri ile oynayacağı maçlar belirleyecek gibi. Üç takımın birbiriyle oynayacağı maçları ben derbi görüyorum" diye konuştu. Gençlerbirliği'ni öven ve 'buldozer' benzetmesi yapan Bilgili'nin çeşitli konulardaki açıklamaları şöyle:
Genç başkan ile her telden

  • Rakiplerimizden Gençlerbirliği adeta bir buldozer gibi. Rakibimiz olmasına rağmen bu durum hoşuma gidiyor. Başarılarını Ersun Yanal'a bağlıyorum. Büyük kulüplerin başına geçme zamanı geldi.
  • Sezon sonu itibariyle sözleşme yapacağımız hiçbir futbolcumuz bulunmuyor. Profesyonelce düşünüp oyuncularımızla sezon ortasında sözleşme yaptık. Ancak bu oyuncularımıza sözleşme yapmak pozitif etki gerçekleştirmedi. Aksine sadece Pancu'da değil, diğerlerindeki performans düşüşü bizi üzdü. Tersini bekliyorduk.
    'Nihat'ı ben engelledim'
  • Sociedad'da harikalar yaratan Nihat Kahveci Türkiye'de kalsaydı bu performansı gösteremezdi. İspanya'ya çok iyi uyum sağladı. Ben kendisinin başarılı olacağını biliyordum. Ancak İspanyollar'ın bu konuda başlangıçta tereddütleri vardı. Fenerbahçe de Nihat'ı almak istedi. Ama ben müdahale ettim. Bugünlerde de Sociedad'ın başkanı beni sık sık arayarak, transfere engel olmamdan ötürü teşekkür ediyor.
  • Beşiktaş-Fenerbahçe maçında gerilim aslında azdı. Galip durumdayken sahaya bıçak atılması olayı gerçekleşti. Bana göre sahaya bıçak atan Beşiktaş'ın taraftarı değil, düşmanıydı. Seyircimiz sağduyulu olmalı.
  • Sergen'in Fener'e attığı gol her türlü övgüye değer. Adeta matematiksel olarak hesaplanmış gol attı.
  • Geçmişte kaleci Rüştü'yü transfer etmek için İstanbul'a getirmiştik. Ancak yapılan sağlık kontrollerinden sonra güvendiğimiz bir doktor 'kalça çıkığı var, futbol oynayamaz' raporu verdi. Biz de buna uyduk. Ancak bu transferi gerçekleştirmeyerek hata yaptık. Rüştü bugün ne kadar iyi bir kaleci olduğunu gösteriyor. O dönemde kendisini 1 milyar liraya almamıştık.
  • Ahmet Dursun'un medyada 'teşvik primi' ile ilgili yaptığı açıklamalara inanmak istemiyorum. Böyle bir açıklama yaptıysa bir futbolcu olarak haddini aşmıştır. Ancak yine söylüyorum, Ahmet'in böyle bir şey dediğini zannetmiyorum. Herhalde basına yanlış yansıdı. (Spor Servisi)