Nouma Türkiye'den özür diledi

Fenerbahçe'ye attığı golden sonra yaptığı hareket nedeniyle tepki çeken Beşiktaş'ın Fransız futbolcusu, "Hareketim Türkiye'yi yaraladıysa özür diliyorum" dedi.

Beşiktaş'ın Fenerbahçe'yi 2-0 yendiği karşılaşmada attığı golden sonra yaptığı hareket nedeniyle tepki çeken siyah-beyazlıların Fransız futbolcusu Pascal Nouma, herkesten özür diledi.
Türkiye'nin gündemine oturan Nouma, BJK Ümraniye Tesisleri'nde, Asbaşkan Kıvanç Oktay ve Menajer Sinan Engin ile düzenlediği basın toplantısında, yanlış bir hareket yaptığını belirterek, "Ne Fenerbahçe'ye, ne Galatasaray'a ne de başka bir kulübe yapılmış bir hareket değildir. Sadece kendime özel bir sevinç gösterisiydi. Türkiye'yi yaraladıysa özür diliyorum" dedi.
Uzun zamandır gol atamadığını ve Fenerbahçe gibi bir rakibe karşı attığı golün kendisi için büyük bir zevk olduğunu anlatan Nouma, şöyle konuştu:
"Bu maç bizim için çok önemliydi. Fenerbahçe'ye gol atmak benim ve seyircimiz için güzel bir olay. Böyle büyük maçlarda gol attığınız zaman kimse bizim hissettiklerimizi hissedemez. Kelimelere dökmek çok zor. Golden sonra insanlar ne yaptıklarının farkına varmıyor. Bugün gerçekten çok üzgünüm. Herkesten özür diliyorum. Amacım bu değildi. Fenerbahçe'de de arkadaşlarım var, onlara karşı böyle bir hareketim olamaz."

OKTAY'DAN CAVCAV'A GÖNDERME

Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Kıvanç Oktay ise Fenerbahçe karşısında aldıkları güzel galibiyetin hoş olmayan bir hareketle gölgelendiğini söyledi. Oktay, Nouma'nın yaptığı bu hareketin Türk örf ve geleneklerine aykırı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
"Kesinlikle tasvip etmiyoruz. Ama tamamıyla sevinç gösterisidir. Fenerbahçe'ye veya Beşiktaş'taki herhangi bir gruba karşı yapılmamıştır. Herkesin bunu göz önünde bulundurmasını istiyoruz. Nouma, Türkiye'de uzun süre bulunmasına rağmen, yabancı olduğu için bu hareketin farkında değil. Kendi alışkanlıklarına göre davranıyor."
Daha önce de futbol maçlarında buna benzer hareketlerin olduğunu anlatan Kıvanç Oktay, şöyle devam etti:
"Büyük bir kulübümüzün başkanı protokol tribününde buna benzer bir hareket yapmıştır. Sonra özür diledi ve herkes o anki sinirine bağladı. O hareketin anlam olarak Nouma'nın hareketinden farkı yok. Bazı futbolcular da sevinç gösterisi olarak şortlarını yukarı çekiyorlar. Bunların hepsi anlam olarak aynı yere çekilebilir. Bu olayı fazla büyütmeyelim. Özür dileyerek kapanacak bir olay. Beşiktaş şampiyonluk yolunda devam ediyor. Lütfen bu önümüzde bir engel teşkil etmesin."

PARA CEZASI GELİYOR

Oktay, Nouma'nın olayını bu akşam yönetim kurulunda görüşeceklerini, ceza yönetmeliklerine göre Fransız futbolcunun ceza alabileceğini kaydetti.

ENGİN: KONU BURADA KAPANSIN

Menajer Sinan Engin de Nouma'nın özür dileyerek büyük bir erdem gösterdiğini dile getirerek, bu konunun fazla büyütülmemesini ve kapatılmasını istedi.
Herkesin çeşitli sevinç gösterileri yaptığını kaydeden Engin, "Galatasaraylı futbolcuları şortlarını yukarı çekerken gördüm. Nouma'nın hareketi rakibi tahrik edici bir olay değil. Disiplin Kurulu'ndan çok önemli ceza alacağını sanmıyorum. Bu konu artık burada kapansın" diye konuştu.

RTÜK'DEN TELEVİZYONLARA İNCELEME

Nouma'nın tepki toplayan gol kutlaması, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nu da (RTÜK) harekete geçirdi. RTÜK Başkanı Fatih Karaca, Fransız oyuncu tarafından sergilenen çirkin davranışın, sürekli olarak birçok televizyon kanalında gösterilmesinin bir anlamı olmadığını belirtirken, "Konu, kurullarımızda da değerlendirilecek" dedi. Karaca, konuyla ilgili ALO RTÜK (178) hattına gelen şikayetleri dikkate alacaklarını sözlerine ekledi.

HUKUKÇULAR NE DİYOR?

Hukukçular, Fransız oyuncunun, televizyonları başında karşılaşmayı seyreden milyonlarca izleyicinin tepkisini çeken hareketinin, şikayet konusu olması halinde, TCK'nın edebe aykırı hareketler başlığıyla belirtilen 576. maddesine gireceğine dikkati çekti.
Ankara Barosu avukatlarından İsmail Atak, Nouma'nın davranışının, TCK'nın 576'ıncı maddesinde belirtilen edebe muhalif hareketler kapsamında yer alması halinde, 1 aya kadar hafif hapis veya para cezasına mahkum olmasının söz konusu olduğunu söyledi. TCK'nın 576. maddesi şöyle:
"Bir kimse, edebe muhalif bir suretle halka görünür veya bir yerini gösterir veyahut söz, şarkı vesair suretle halkın edep ve nezahatine tecavüz eylerse bir aya kadar hafif hapis veya para cezasına mahkum olur."