Nowitzki, 12 Dev'i istiyor

Dallas Mavericks'in Alman forveti Dirk Nowitzki, Türkiye'nin basketbolda son yıllarda önemli aşamalar kaydettiğini söyledi. Hidayet Türkoğlu'nun arkadaşı olduğunu anımsatan Nowitzki, şöyle konuştu: "Türk basketbolu zirveye emin adımlarla yürüyor.
Haber: GÖKHAN TÜRE / Arşivi

NURNBERG - Dallas Mavericks'in Alman forveti Dirk Nowitzki, Türkiye'nin basketbolda son yıllarda önemli aşamalar kaydettiğini söyledi. Hidayet Türkoğlu'nun arkadaşı olduğunu anımsatan Nowitzki, şöyle konuştu: "Türk basketbolu zirveye emin adımlarla yürüyor. 2001 Avrupa Şampiyonası'nda aldıkları dereceyle bunu gösterdiler. Hidayet ve Mehmet gibi oyuncuların NBA'de forma giymesi de bunun önemli göstergelerinden biri. Hidayet Türkoğlu'nu genç takımdan beri tanıyorum. Çok yetenekli bir oyuncu. Mehmet Okur da ilk yılı olmasına karşın gelecekte başarılı olacağını gösterdi. Mehmet ve Hidayet'le birlikte oynamayı isterdim. İbrahim Kutluay, Mirsad Türkcan ve Hüseyin Beşok'u da çok iyi tanıyorum. Bu kadar kalite bir takımın İsveç'te final oynaması asla sürpriz olmaz."
25 yaşındaki pivot, Almanya'nın da yeniden yapılanma içinde olduğunu vurgulayarak, "Biz de Avrupa'da zirveye oynayan bir takım görünümdeyiz. Bunu korumamız gerek. İsveç'te Almanya ve Türkiye'nin final oynamasını çok isterim" diyerek sözlerini noktaladı.
Bu arada 12 Dev Adam, Almanya kampındaki ilk hazırlık maçını ev sahibiyle oynayacak. Nürnberg'de bugün oynanacak karşılaşma saat 20.00'de başlayacak. Gıda zehirlenmesi geçiren ve kampa alınmayan Kerem Tunçeri maçta oynamayacak.
Alman basını takipte
Alman basınında bugün ve yarın oynanacak Almanya-Türkiye milli maçlarına geniş yer ayrıldı. Gazeteler maçın biletlerinin günler öncesinden tükendiğini belirterek, "Eurobasket 2001'in intikamını alacağız" şeklinde başlık attı. Maçın oynanacağı 10 bin kişilik salonun yarısına yakınının Türk seyirciler tarafından doldurulacağı kaydedildi. Ay-Yıldızlı oyuncular yurtdışı gezilerinde federasyonun verdiği harcırahı takımın malzemecisi Mithat Güvendi'ye verdiler. Güvendi, bu parayla, satın aldığı evinin birkaç taksidini ödeyeceğini söyledi.