O gerçek bir Avrasyalı

25. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda bayanlar birincisi olan Ukraynalı atlet Rimma Dubovik, Türkiye'yi çok sevdiğini ve burada kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi.

İSTANBUL - 25. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda bayanlar birincisi olan Ukraynalı atlet Rimma Dubovik, Türkiye'yi çok sevdiğini ve burada kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi. Rimma Dubovik, Avrasya Maratonu'na 5. kez katıldığını ve kariyerindeki büyük ödülleri de yine burada kazandığını ifade ederek, "Türkiye'nin, benim için hep ayrı ve çok önemli bir yeri var. Kendimi burada muhteşem hissediyorum. Bu ülkeyi inanılmaz seviyorum ve evimdeymiş gibi hissediyorum. Kızım ve ben Türkçe öğrenmeye başladık" dedi.
15 kilometre yol koşusunda üçüncü olan 20 yaşındaki kızı Olesya'nın ilerde büyük bir atlet olacağına inandığını kaydeden Rimma Dubovik, "Ben onun, Türkiye'de kalmasını ve ileride Türkiye için koşmasını çok istiyorum. Ne yazık ki Ukrayna'da spora yeterince ilgi gösterilmiyor. Türkiye, onun potansiyelini ortaya çıkaracak alt yapıya sahip. Federasyon başkanı ile tanıştık. Yardımcı olmasını umuyoruz" diye konuştu.
Ödüllerle ev alacak
Maratonda 2.26.49'luk derecesiyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birinci
olan ve 20 bin dolarlık para ödülü kazanan Ukraynalı şampiyon atlet, geçen yıl kazandığı parayla ev almak istediğini, ancak bunu yapamadığını belirterek, "Bu yıl kazandığım ödülü de ekleyip bu kez istediğim evi alacağım. Geçen sene çok istememe rağmen bunu başaramamıştım" şeklinde konuştu. Dubovik ayrıca, kazanmasında en büyük etken olarak da, parkuru iyi bilmesini gösterdi.
Dubovik'in, 15 kilometre yol koşusunda 3. olan kızı Olesya da kendisine örnek olarak hep annesini aldığını kaydetti. Atletizme Türkiye'de devam etmek ve annesi gibi çok iyi bir sporcu olmak istediğini anlatan Olesya,
"O çok iyi niyetli ve sabırlı biri. Bu özelliklerini kendime hep örnek alıyorum. 15 kilometrede hedefim birincilikti. Çok çalışmıştım. Ancak bana göre çok daha tecrübeli ve güçlü rakipler vardı. Ben en iyisi olmak için çalışmaya devam edeceğim" şeklinde konuştu.
(Spor Servisi)