O kıtadan bu kıtaya...

25. Kıtalararası Avrasya Maratonu bugün koşulacak.

İSTANBUL - 25. Kıtalararası Avrasya Maratonu bugün koşulacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM), Atletizm Federasyonu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili diğer birimlerden oluşan düzenleme kurulu, maratonun ana temasını Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. yılı olarak belirledi. Bu arada, organizasyon kapsamında gerçekleştirilecek Halk Koşusu'na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in yanı sıra, siyaset, spor ve sanat dünyasından birçok ünlünün davet edildiği bildirildi.
42 kilometre 195 metrelik maraton ve 15 kilometrelik koşuda, 40 ülkeden yaklaşık 500 sporcu yarışacak. Organizasyona erkeklerde Etiyopya'dan Bedasso Turbe (2001 Avrasya Maratonu birincisi), Kenya'dan David Kiptianu (2002 Avrasya Maratonu birincisi) ve Onesmus Mutisya (2003 Sevilla Maratonu birincisi), Konstantin Permitin (2002 ve 2003 Moskova Maratonu birincisi), bayanlarda da Rusya'dan Svetlana Demidenko (Dünya ve Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonu) ve Irina Permitina (2003 Dubai Maratonu birincisi), Ukrayna'dan Rimma Doubovik (2002 Avrasya Maratonu birincisi), Etiyopya'dan Tringo Gelachew (2003 Addis Abbaba Maratonu birincisi) gibi atletler de katılacak.
Sınır 75 bin kişi
Organizasyon kapsamında, her yıl renkli görüntülere sahne olan Halk Koşusu da yapılacak. Acıbadem Köprüsü altında 09.30'da başlayacak 8 kilometrelik koşu, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy otobüs durağı, Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey ve Harbiye'nin ardından Taksim Meydanı'nda tamamlanacak. Köprü güvenliği nedeniyle Halk Koşusu'na katılım 75 bin kişi ile sınırlı tutuldu. (Spor Servisi)