O, mahalledeki yeni çocuk...

İspanya'da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Rusya'yı şampiyon yaptıktan sonra Efes Pilsen'in yolunu tutan antrenör David Blatt, Türkiye'de her şeyin kendisi için yeni olduğunu belirterek, "Avrupa basketbolunda çok tecrübeliyim, ama Türkiye'de mahalledeki yeni çocuğum ve öğrenecek çok şeyim var" dedi.

İSTANBUL - İspanya'da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Rusya'yı şampiyon yaptıktan sonra Efes Pilsen'in yolunu tutan antrenör David Blatt, Türkiye'de her şeyin kendisi için yeni olduğunu belirterek, "Avrupa basketbolunda çok tecrübeliyim, ama Türkiye'de mahalledeki yeni çocuğum ve öğrenecek çok şeyim var" dedi. İsrail'de iki kez, Rusya'da da bir kez yılın antrenörü seçilen ve Avrupa şampiyonu takımın antrenörü olarak Türkiye'ye gelen Blatt, yaptığı açıklamada, bu başarıların geride kaldığını vurgulayarak, "Onlar geride kaldı. Efes Pilsen'de yapacağım mücadele en yükseği olacak. En büyük savaş şimdi, burada. Türkiye'de yeniyim ve öğrenecek çok şeyim var. Buradaki tecrübelilere saygı göstermem lazım. Hiçbir şeyi hafife almam. Bilmem gerekenleri bilmem için bana zaman gerekecek. Daha önce yaptım, yine yapacağım" diye konuştu.
Çok değişik bir Efes vaat etti
David Blatt, Avrupa Şampiyonası nedeniyle Efes Pilsen'deki görevine geç başlamasının herhangi bir dezavantaj yaratmayacağını ifade ederek, şöyle devam etti: "Yardımcı antrenör Ekrem Memnun ve kondisyoner Yüksel Tezel, Rus Milli Takımı'nda çalışmalarıma katıldılar. Neler yapmak istediğimi söyledim, ona göre onlara program verdim. Takım çok iyi çalıştı, şu andaki durumdan çok memnunum. Bu takımın çoğunu ben seçtim ve oyuncuları çok iyi biliyorum. Milli takımdaki bütün oyuncuları da takip ettim. Ne yaptığımızı, ne istediğimizi biliyorum. Şimdi takımla çalışıp, onları tam olarak bilmek için biraz zamana ihtiyacım var."
ABD'li antrenör, Efes Pilsen'in başarılı olmasını ve oyuncuların bu işten zevk almasını sağlayacağını söyledi. Bu sezon takımın yeni bir yöne doğru gideceğini dile getiren Blatt, "Özellikle çok değişik bir takım olacak. Çünkü bütün takımı değiştirdik. Bu sene taraftarlarımız birbirleriyle oynayan bir numaralı takım izleyecekler. Seyircilerin sevgisine layık bir oyun sergileyeceğiz. Kazanan, basketbol oynayan bir takım olacak. Hem savunmada hem de hücumda çok iyi olacağımıza inanıyorum. Savunma hücumu, hücum savunmayı bekler. Biriyle veya öbürüyle maçı kazanabilirsiniz, ama şampiyonluğu ancak ikisinde de iyiysen kazanabilirsin. İkisi de olmadan şampiyon takım olamaz. Bizim takım her ikisinde de iyi olacak" diye konuştu. Blatt, Eurolig'de de gidebildikleri noktaya kadar gitmeyi hedefledikleri söyledi.
'Türkiye'yi favori görüyordum'
David Blatt, Eurobasket 2008 öncesinde Türkiye'yi de favoriler arasında gördüğünü kaydetti. Bir yıl önce Türkiye'nin Japonya'da iyi bir netice aldığını ifade eden Blatt, "Japonya'daki sonucun ardından ve çok iyi bir kadro oluşumundan sonra Türkiye'yi de favori takım olarak görüyordum, ama ne olduğunu bilemem" şeklinde konuştu. Avrupa Şampiyonası'nda turnuva boyunca en iyi savunmanın Rus takımının savunması olduğunu ifade eden David Blatt, "Hücumda da iyiydik, ama en iyi savunma yapan takım Rusya'ydı" dedi. İspanya ile oynadıkları final maçında tempoyu kontrol etmeyi, sayıları yakın ve aşağıda tutmayı hedeflediklerine anlatan Blatt, sözlerini şöyle tamamladı: "Bizden daha kuvvetli bir rakibi yenmeyi ancak bu şekilde başarabilirdik. Eğer yakın kalabilirsek kazanmaya şansımız olduğunu biliyorduk. İspanya'nın 16 bin kişilik seyirci avantajını, onları gerginliğe sevk etmek için kullandık. Yani halkın verdiği güveni değil, o stresi hissettiler. Onun için çok sessizdiler. Çok sinirli ve gergin bir maçtı. Hep böyle yakın sayılı giden maçlar gibi. Son 1.5 dakika kala 5 sayı geride olduğumuzda heyecanlıydım. Bu kadar az sayılı geçen maçta 5 sayılık fark bayağı büyük bir farktı. Birçok şansımız olacağını düşünmüş-tük, fakat sonunda gelecek şansı en iyi şekilde değerlen-dirmemiz gerekiyordu ve o şansı elde edince de Holden topu çaldı ve bize maçı kazan-dıran sayıyı attı. Ne zaman öne geçilmesi gerektiğini bilmek lazım. En iyi takım en sonunda galip gelen takımdır."
(Spor Servisi)