Oğuzhan, Recep'i aratmadı

Süper Lig'de son iki haftanın genel karakteri, bilindiği gibi
'konsensus'du. Büyüklerden biri 'ben tökezledim' dediği anda, diğerleri de 'madem öyle, biz de' diyordu. Ne var ki 15. Hafta'da kural bozuldu.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

Süper Lig'de son iki haftanın genel karakteri, bilindiği gibi
'konsensus'du. Büyüklerden biri 'ben tökezledim' dediği anda, diğerleri de 'madem öyle, biz de' diyordu. Ne var ki 15. Hafta'da kural bozuldu. Açılıs gecesinde 'yattığı yerden' kazanan Beşiktaş'a, takipçilerinden Galatasaray eşlik edemedi. Dolayısıyla haftanın 'kapanış büyüğü' Fenerbahçe'nin önünde bir iyi, bir de kötü örnek vardı.
Yayıncı kuruluş Lig TV'nin tam maç başlarken devreye giren bir cıngılı var: 'Farklı renklerin mücadelesini dostça yaşayalım...' Bu dilek, iki takım aynı renklerde olsa da farketmiyor; aynı kalıpla yayınlanıyor. Dün 19 Mayıs'taki, aynı renklerin mücadelesine gelince, Fenerbahçe hafta boyunca manşetlere çıkan Recep'in yerine kaleyi Volkan'a teslim etmişti. Ümit Milli eldiven, doğrusu ilk dakikalarda çok da güven vermedi. Maça etkili başlayan Ankaragücü, ilk 10 dakikada üç önemli fırsat yakaladı ama yararlanamadı. İki sarı-lacivertliden çubuklu olanı ise, ilk ciddi pozisyonunu 20'de buldu; Tuncay'ın kafasını Özgür, çizgiden çıkardı. Mücadelede skor dengesi ise 42'de bozuldu. Rebrov'un kullandığı serbest vuruşta, kaleci Oğuzhan boşa çıktı, geçen haftanın kahramanı Van Hooijdonk ligdeki 10. golünü kafayla kaydetti.
İkinci perde de, ilki gibi başladı. Etkin olan taraf ev sahibi Sarı-Lacivertlilerdi. 56'da Yılmaz'ın etkili serbest vuruşu, defansa çarpıp kornere çıktı. 60'da skora eşitlik geldi. Mısırlı Ramadan'ın ısrarlı çabalarının ardından meşin yuvarlak, Yusuf'un da katkısıyla Fenerbahçe ağlarını buldu. Ama Başkent ekibinin sevinci kısa sürdü. 63'te Van Hooijdonk, haftalardır 'es geçtiği' frikik gollerinden bir tanesini de Ankaragücü ağlarına yolladı. Peşi sıra, 69'da ilk golde olduğu gibi Rebrov ortaya çıktı, etkili ortasına vuran Ümit Özat, skoru netleştirdi. Son noktayı ise 87'de Selçuk koydu.
Ankaragücü Zafer'i aradı
Maçın ardından söylenebilecek en önemli şey, skoru Fenerbahçe forvetinin etkinliğinden çok Ankaragücü kalecisinin belirlediği. Milli eldiven Zafer Özgültekin'in sakatlığı dolayısıyla kaleyi devralan 1979 doğumlu Oğuzhan, her üç golde de tecrübesizliğini fazlasıyla belli etti. İlk golde yanlış çıktı, ikinci golde çok uzaktan gelen vuruşta zamanlama hatası yaptı, üçüncü golde zaten meşin yuvarlak ellerinden kayıp gitti, dördüncüde ise benzer bir biçimde etkisizdi.
Rıza Çalımbay'la birlikte yeni bir sayfa açan Ankaragücü, ilk dakikalarda umut ışığı saçtı ama son noktalardaki vuruş eksikliği, skor üstünlüğünü ele geçirmelerini engelledi. Vasat bir oyun sergileyen rakipleri karşısında kalecilerinin tecrübesiyle, ikinci yarıda gardı düştü. Fenerbahçe'de ise teknik direktör Christoph Daum; Servet, Aurelio, Fatih Akyel ve Kemal'in yokluğunda dikkat çekici bir hamle olarak Ümit Özat'ı sağda kullandı; Rebrov'a şans tanıdı ve Yusuf'u ilk 11'de sahaya sürdü. Ama maçı kendilerine getiren başlıca etken, bu hamlelerden çok genç kaleci Oğuzhan'dı. Sonuçta Fenerbahçe Beşiktaş'ın izinden gittiği bir haftada, tekrarını istemeyeceği bir Ali Aydın maçını tamamlamış oldu.