Okudu, 'All-Star' bile oldu

NBA bir zamanlar Türk basketbolseverler için 'başka bir dünyanın ligi'ydi. Yıldız oyuncuların yer aldığı, üst düzey basketbol oynanan 'ulaşılmaz' bir organizasyondu. Sonra, 1998'de Houston Rockets, draft'te 18. sırada Mirsad Türkcan'ı seçti. İlk kez bir Türk basketbolcu NBA'deydi...

SALT LAKE CITY - NBA bir zamanlar Türk basketbolseverler için 'başka bir dünyanın ligi'ydi. Yıldız oyuncuların yer aldığı, üst düzey basketbol oynanan 'ulaşılmaz' bir organizasyondu. Sonra, 1998'de Houston Rockets, draft'te 18. sırada Mirsad Türkcan'ı seçti. İlk kez bir Türk basketbolcu NBA'deydi... 2000 Draftı'nda ise Sacramento Kings, 'Hidayet Türkoğlu' dedi. Mirsad'a oranla daha fazla şans bulan Hido, NBA'de play-off'ta oynayan ilk Türk oyuncu unvanını aldı. 2001'de Mehmet Okur Detroit Pistons saflarına dahil oldu. Yalovalı genç ilk başlarda zorlandı ancak 2003-2004 sezonu sona erdiğinde Memo adını Türk ve dünya basketbol tarihine yazıyordu: 'Bad Boys' ile NBA finalinde kazanılan büyük başarı ve NBA'de şampiyon olan ilk basketbolcu unvanı.
'Clutch' bir oyuncu
Ancak Mehmet bu başarıyla yetinmedi. Pistons başarılıydı ancak Mehmet orada yedekti. Karl Malone ve John Stockton'ın gidişinden sonra doğrulmaya çalışan Utah Jazz'ın teklifini kabul ederek Vahşi Batı'nın yolunu tuttu. Başlarda zorlansa da bu sezon kendini buldu. Sık sık sakatlanan Carlos Boozer ve Andrei Kirilenko gibi iki yıldızın yokluğunda Jazz'a birçok maç kazandırdı. Memo şimdi hem takımının yıldızı hem de NBA'de 'clutch' olarak adlandırılan, kritik anlarda sahneye çıkıp maç kazandıran oyunculardan biri olarak büyük bir üne sahip. Milli oyuncunun bu sezon 28 maçta, son anlarda skor eşitleyen veya takımını öne geçiren sayı atması da bunun en büyük kanıtı.
Bu başarılara karşın Okur, NBA All-Star oylamasında taraftarlar tarafından belirlenen ilk beşlere veya antrenörlerin seçtiği yedişer kişilik yedeklere giremedi. Ancak Denver Nuggets'lı Allen Iverson'ın sakatlanması ve All-Star'da forma giyemeyecek olması Okur için yeni bir şans doğurdu. Ve NBA Patronu David Stern, bu sezon Jazz'ı sırtlayan Mehmet Okur'u, Las Vegas'taki All-Star maçı kadrosuna aldıklarını açıkladı. Suns'lı Steve Nash'in yerine de Seattle Supersonics'ten Ray Allen davet edildi.
Mehmet Okur, Jazz tarihinde All-Star olan 10'uncu basketbolcu. Bu sezon takım arkadaşı Carlos Boozer da Las Vegas'taki maçın kadrosuna seçilmişti ancak yıldız oyuncu sakatlığı nedeniyle organizasyondan çekilmek zorunda kaldı. Utah'ta üçüncü sezonunu geçiren Okur, transfer olduğundan bu yana 231 maçta da forma giydi. Bu sezon 51 maçta 18.2 sayı ortalaması tutturan milli oyuncu, 15 maçta 'double-double' yaptı. Yüzde 38.7 üç sayılık
atış ortalamasıyla takım lideri olan Okur, kendi boyundaki oyuncular arasında da en iyi yüzdeye sahip.


Büyütmek için tıklayınız

'Hedefimi gerçekleştirdim'
Utah Jazz Menajeri Kevin O'Connor, Okur'a müjdeli haber verdiğinde milli basketbolcu bunun bir şaka olduğunu düşünmüş. CNN Türk'te Barış Kuyucu'nun sorularını yanıtlayan Memo, hedefini gerçekleştirdiğini dile getirerek, "NBA'e ilk geldiğim zamanlarda kendime hedef koymuştum. Bu hedeflerden biri de All-Star olabilmekti. Bunun için çok çalıştım. Her geçen gün daha çok çalıştım ve bu seviyeye geldim. Bu onur verici bir olay" dedi.
Okur'la beraber, All Star'daki Avrupalı oyuncuların sayısı da üçe çıktı. Memo'nun yanı sıra San Antonio'dan Tony Parker ve Dallas'tan Dirk Nowitzki All-Star maçında forma giyecek. (Spor Servisi)