Okullar yanmasın

Okullar yanmasın
Okullar yanmasın
Güneydoğu'da son günlerde artan okul yakma olaylarına her kesimden büyük tepki geldi. BDP'li vekiller de "Çocuklar kutsaldır, bunu tasvip etmiyoruz" diye konuşuyor.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Güneydoğu’da PKK ’nın başlattığı okul boykotu eylemlerine paralel olarak gelişen okul yakmalar arttı. Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Aslan, son atamalarda Şırnak ve ilçelerine 167’si matematik öğretmeni olmak üzere toplam bin 467 öğretmen atandığını belirtti. Ancak, bu önemli gelişmeye karşın Eylül ayından bu yana 5 kentte bazıları birden fazla saldırıya uğrayan 18 okul, yakılmak istendi. Radikal, BDP ’li milletvekilleri Altan Tan ve Demir Çelik, CHP Milletkvekili Sezgin Tanrıkulu, Eğitim-Sen Hakkari Şube Başkanı Şerif Ateş, Yazar Muhsin Kızılkaya’ya yakılan okulları sordu. Sonuçta farklı görüşlerden ve kesimlerden yükselen ortak tepki “Okullar yanmasın” oldu.

SAVAŞ SUÇU İŞLEMİŞ OLURLAR 
Sırrı Süreyya Önder, BDP milletvekili: 
“Çocukları bu savaşın hedefi durumuna getiren herkes, savaş suçu işlemiş olacaktır. Savaş hep çocukları vurur, bunu bilmeyen ya da bilmezden gelenlerin yarattığı acılı tarihi beraber yaşadık, yaşıyoruz. Bu kaderi değiştirmeye değil, acıları artırarak devam ettirmeye çalışanların yanılgısına ortak olmamız mümkün değildir.”

OKULLARA ŞİDDET GİRMESİN
Sezgin Tanrıkulu/ CHP Milletvekili: 
“Bu olayları kınıyoruz. Tekrarlanmaması, son verilmesi lazım. Kim yaparsa yapsın bu girişimlere bütün olarak tepki vermemiz gerekiyor. Güvenlik güçlerinin de etkin önlem alması lazım. Bu sonuçlar meydana geldiğine göre eksiklik var. Ne olursa olsun okul ortamına eğitim ortamına şiddetin yansımaması lazım.”


OKUL YAKMAK TERÖR EYLEMİDİR
Altan Tan/BDP Milletvekili:
“Bunların tamamı terör eylemidir. Kim tarafından yapılırsa yapılsın yanlıştır. Eskiden devletin bekası adına birileri köy yakıyordu. İnsanlar infaz ediliyordu. Eğitimin engellenmesi yanlıştır. Derin yapılar yapıyorsa da yanlıştır. PKK de yapıyorsa yanlıştır. Gerçi PKK üstlenmedi. Ancak kim olursa olsun açıkça tavır koymak lazım. BDP yönetimi de benim gibi düşünüyor.”

ŞİDDETE KARŞI ÇIKIYORUZ
Demir Çelik/ BDP Milletvekili: 

“Her kim yapıyorsa sağdan ya da soldan Kürt ya da Türk etnik veya siyaseti ne olursa olsun buna kalkışmak doğru değil. Herkesin ana dil üzerinden eğitim görmesi gerekitğini savunuyorum. Ama bu böyle olmadı diye okullara küsmek, okulu taşlamak, molotofla taciz etmek doğru değil. Şiddetle kınadığımızı, karşı olduğmuzu ifade etmek istiyorum.

OKUL YAKMAK ÇOCUK YAKMAKTIR

Muhsin Kızılkaya/Yazar: 
“Bir süre önce Murat Karayılan ‘okullara gitmeyin’ dedi. Sanırım bunu ‘okulları yakın’ anlamış. Bu emri veren kimse düzeltmesi lazım. ‘Okulları yakın demedik. Protesto edin dedik’ desinler. Ayrıca protesto ne demek onu da bilimiyorum. Dünyanın hiçbiryerinde hiçbir savaşta okulların yakıldığını duymadım. Okul yakmak, bilgi yakmak, bilim yakmaktır; çocuk yakmaktır.

BİZİM KAYNAKLARIMIZ TÜKENİYOR

Şerif Ateş/ Hakkari Eğitim-Sen Başkanı:
“Tasvip etmiyoruz. Bölgede okul yakmayla ilgili aldığımız duyumlara göre okullar anadilde eğitim taleplerinin karşılanmaması ve sistemin asimisalyon aracı olarak kulanılması gibi gerekçelerle yakıldığı söyeniyor. Eğitim-Sen olarak anadilde eğitim hakkının verilmesini istiyoruz. Ama bunun yolu okul yakmak değil. Burada halk da okulların yakılmasını tasvip etmiyor. Yine bizim için harcanacak paranın tüketilmesine yol açıyor.”

ÇOCUKLARIMIZIN BU MANZARAYI GÖRMESİ BİLE KÖTÜ

Osman Geliş/ Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı:
“Eğitim kurumlarına bunun yapılmasına anlam veremiyoruz. Kınıyoruz. Çocuklarımızın bu manzaraları görmesine bile içimiz elvermiyor. Neden yapılıyor onu da anlamıyoruz. Bu sorunu siyasilerin iç siyasete meze etmeden iç siyasetin dışında tutup çözmek için masaya oturmasını bekliyoruz. Okulları güvenlik önlemleriyle korumak mümkün mü onu da bilemiyorum. Güvenlik boyutuyla uygulanmayan şiddet politikası kalmadı. Üzerinde çalışarak sağlıklı kararlar vermek lazım. Aklıselim insanlar bölge insanının psikolojisini düşünerek çözmeli. Şu an olanları tasvip etmiyoruz; ama buna körükle gitmenin de faydası yok."