'Okullusu okulsuzu yok, takım herkesin'

Kaos her zaman iş yapıyor. Özellikle de spor basınında. Ama bu kez, karmaşanın manşetlere taşınmasında haklı bir gerekçe vardı. Pazar günü Ali Sami Yen'de açılan pankartlar, Sarı-Kırmızılı camiada bir sorun olduğunun ifadesiydi.

İSTANBUL - Kaos her zaman iş yapıyor. Özellikle de spor basınında. Ama bu kez, karmaşanın manşetlere taşınmasında haklı bir gerekçe vardı. Pazar günü Ali Sami Yen'de açılan pankartlar, Sarı-Kırmızılı camiada bir sorun olduğunun ifadesiydi. Taraftarlar, 'liseli' başkana karşı tepkilerini dile getiriyorlardı. Başkan Yardımcısı Adnan Polat ise 'alaylı'lar sınıfındaydı ve özellikle maç esnasında, başkandan alabildiğine uzak bir yere oturması, yönetimde de bir çatlak olduğunu iddia edenlerin eline koz veren somut bir göstergeydi. Başkan Özhan Canaydın, önceki gece atv'de yayımlanan 'Santra' programına katılarak bütün bu yaşananlara ilişkin görüşlerini açıkladı.
Başkan Trabzonspor maçında patlak veren taraftar protestolarında, 'okullu-alaylı' ayrımının ortaya çıkarılmaya çalışıldığına değinerek, şunları söyledi: "Ortada bir gerginlik var, pankartlar çıktı. Bir lider olarak üzüntü duydum. Galatasaray Lisesi'ne 11 yaşımda girdim. 5 yaşımdayken yakamda Galatasaray rozeti ile resmim var. Şimdi ben 11 yaşımda imtihanla Galatasaray Lisesi'ne girmeseydim, 5 yaşında rozeti ile gezen Özhan Canaydın olarak Galatasaraylı olamayacak mıydım? Ağabeylerimiz Galatasaray'ın kurucusu, bizler ise bekçileriyiz. Galatasaray bizim değil, herkesin. Galatasaray felsefesine, örf ve âdetlerine, ideallerine sahip çıkan herkes Galatasaraylıdır. Bunun okullusu, okulsuzu yok. Ayrım yapılmaz. Olayların büyümesine karşıyız. Keşke maçın sonunda yapılsaydı bunlar. Bu kadar etkilenmezdik. İnşallah bunları da geçeceğiz. Kırgınlıklar gelip geçici, hepimizin ideali aynı. Benim taraftarla problemim olmaz. Onlar en az benim kadar Galatasaraylı, ben de en az onlar kadar Galatasaraylıyım. İşimi, eşimi ve aşımı bırakmış çalışıyorum."
'Sahaya bıçak niye atılır?'
Canaydın, programda 'can alıcı' bir meseleye de açıklık getirdi. Trabzonspor maçında sahaya bıçak atılmasını kaygı verici olarak nitelendiren başkan, "Beni çok üzen bir görüntü. Daha önce Neuchatel Xamax maçında hakemin yakınına düşen bir kalem pil nedeniyle neredeyse 5-0'lık zaferimiz gidiyordu. Bugün bana gelen bir taraftar e-mailinde, çakının kapalı olarak atıldığı, ancak yan hakemin, hakeme verirken gösterme amaçlı olarak bıçağı açtığı söylendi. Tabii ki çok önemli değil ama bu benim korkumu azaltıyor. Açık vaziyette atılması daha tehlikeli olurdu. Kaideler ne gerektiriyorsa o ceza uygulanacaktır. Cezayı hak edenler o cezayı alırlar. Buna benzer olaylara ceza verildiyse Galatasaray'a da verilmeli. Gerekirse Galatasaray başlangıç olur. Ama biz de başka takımlar için uygulamaların sonuna kadar takipçisi oluruz. Benim sahaya hiçbir şeyin atılmasına tahammülüm yok. Niye olur ve niye yapılır hiçbir anlam veremiyorum" diye konuştu.
Özhan Canaydın, başkan yardımcılığı görevini üstlenen Adnan Polat'ın üzerinden spekülasyon yapılmak istendiğinden yakınarak, şunları söyledi: "Yeni seçimler geliyor neredeyse, hâlâ seçimi Adnan Polat mı kazandırdı deniyor. Bunları geçelim. Sürekli beraberiz biz Adnan Polat'la. Kendisiyle hiçbir problemim olmadı. En çok çalışan yöneticilerden biridir. Performansından çok memnunum. Devam edeceksem, hep yanımda isterim. Çok mükemmel bir çalışma içindeyiz. Seçim, ekip işidir. Yönetim kurulu listesindeki herkesin katkısı vardır kazanmada."
Galatasaray, Mısır'a gidecek
Öte yandan Sarı-Kırmızılılar'ın taraftar oluşumu Ultraaslan'dan 'liseli-alaylı' tartışmasına ilişkin bir açıklama geldi. Grup, Galatasaray taraftarının sanki Galatasaray Lisesi'ne karşı eylem yaptığı gibi bir izlenim verilmeye çalışıldığını belirterek, "Böyle bir şey yoktur, bunlar hedef saptırmak isteyenlerin beyhude çabalarıdır. Galatasaray taraftarı, camiasının bir parçası olan lisesiyle övünür. Galatasaray taraftarının Galatasaray Lisesi ile ilgili hiç bir sorunu olamaz." yorumunu yaptı.
Bu arada Galatasaray, milli maçlar nedeniyle lige verilecek arada Mısır'a giderek 23 Mart Cuma günü bu ülkenin Zamalek takımıyla özel bir maç yapacak. (Spor Servisi)