'Olay' direkten döndü

'Olay' direkten döndü
'Olay' direkten döndü
Galatasaray, üç topunun direkten döndüğü, penaltısının verilmediği, Muslera'nın penaltı kurtardığı maçta United'a 1-0 mağlup oldu.
Haber: EFKAN BUCAK - efkan.bucak@radikal.com.tr / Arşivi

Hani derler ya “Biraz da top isteyecek” diye, işte dün gece Galatasaray Old Trafford’da kendisini sevmeyen, oldukça aksi bir topa denk geldi galiba! Bu top üç kez direğe çarptı, iki kez az farkla dışarı çıktı, iki kez De Gea’nın ellerine gitti ancak ağlarla kucaklaşmayı reddetti. 3-3’lük efsanevi maçta, Fenerbahçe ve Beşiktaş ’ın 1-0’lık Old Trafford zaferlerinde Türk ekiplerinin yanında o gece biraz talih de vardı ancak Galatasaray dün oldukça iyi mücadele edip futbolun gereklerini yerine getirmesine karşın puan alamadı.
Aslan’ın en büyük eksisi, Süper Lig maçlarında da görüldüğü üzere, savunması. Dün özellikle sol kanat oldukça aksadı. Amrabat’ın kaderiyle ve Valencia’yla baş başa bıraktığı Hakan Balta sıkıntı dolu bir gece yaşarken, Nani ve Kagawa ayaklarına aldıkları topları Sarı-Kırmızılılar’a vermekte oldukça cimri davrandılar. Ancak gol, sürpriz bir oyuncu, Carrick’ten geldi. 7. dakikada Kagawa’yla yaptığı verkaç sonrası savunmanın arkasına sarkan Carrick, Muslera’yı geçip topu ağlara gönderdi. Eğer top ağlara gitmese, gol öncesi Carrick’e çelme takan Muslera muhtemelen kırmızı kart görecekti. Gerçi 5. dakikada Umut’un düşürülmesi de penaltı gibi göründü, o verilse ne olurdu bilemeyiz. Bu konuda bir ‘Macera Tüneli’ kitabı yazılsa öğreniriz belki...
Galatasaray savunmada aksasa da, topu savunmadan hücuma aktarabildiğinde hızlı çıkarak son derece tehlikeli pozisyonlara girdi. 10’da Amrabat, 39’da Hamit kaleyi güzel gördüler ancak top direkten dışarı çıktı, Bunun dışında ilk yarıda Eboue’nin de kaçırdığı bir pozisyon vardı.
İlk yarıda biraz güç gösterip sonra geriye yaslanan (daha doğrusu yaslanmak zorunda kalan) Manchester United ikinci yarıda bitirici darbeyi vurmak için daha baskılı oynamaya başladı. O bitirici darbeyi de 52’de vurabilirdi aslında ancak Rafael’in Burak tarafından düşürülmesiyle kazanılan penaltıyı Nani değerlendiremedi. Muslera, sağına giden topu çok iyi çıkararak takımını oyunda tuttu. 56’da Amrabat’ın ortasında Selçuk’un kafasında top direğe çarpıp dışarı çıkarken, 59’da Vidiç’in kafasında şanslı olan taraf bu kez Galatasaray’dı.
Son 20 dakikalık bölümde iki ekip de tempoyu artırdı ve karşılıklı tehlikeli pozisyonlar yaşandı. 71’de savunmanın arkasına sarkan Evra’nın vuruşunu Muslera kornere çelerken bir dakika sonra Galatasaray maçtaki en tehlikeli pozisyonunu yakaladı. Hızlı gelişen atakta Burak’ın vuruşunu De Gea bloke etti, boşta kalan topu sol çaprazdan Emre kaleye gönderdi, yine De Gea başarılıydı. Korner sonrası bu kez ceza sahası içinde Elmander dokundu, top dışarı çıktı.
Melo-Aydın değişikliği Aslan’a çare olmazken son bölümlerde Manchester United’ın daha etkili olduğu görüldü ancak Hernandez çok net üç fırsatı harcayarak maçın 1-0’da kalmasını sağladı. Yine de İngiliz ekibi ‘direkler arası eğlence’ tadındaki maçtan 3 puanla ayrılmasını bildi.

‘Kolay’a kaçtılar!
İlk kez çıktığı Old Trafford’da maç öncesi “Yenilmek kolay, yenmek olay” ifadelerini kullanan Fatih Terim ‘in Galatasaray’ı dün gece iyi bir futbol sergilemesine karşın İngiliz ekibinden puan almayı başaramadı.

İngilizler de penaltı dedi ama
Alman hakem Wolfgang Stark, 5. dakikada Umut Bulut’un cezasahasında düşürüldüğü pozisyonda devam kararı vererek, mutlak bir penaltıyı es geçti. Daily Mail, The Guardin ve The Sun gazeteleri internet üzerinden yaptıkları maç yayınlarında pozisyonun penaltı olduğunu belirtip, “Manchester çok şanslı” yorumunda bulundular.

STAT: Old Trafford
HAKEMLER: Wolfgang Stark, Jan-Hendrik Salver, Mike Pickel
KIRMIZI KART: Yok
SARI KARTLAR:
Evra, Vidiç, Van Persie / Melo
GOLLER: Carrick (7)

MANCHESTER UNITED
De Gea 7
Rafael 6
Evra 6
Evans 6
Vidiç 7
Valencia 8
Carrick 8
Nani 7
Scholes 7
(Fletcher 79)
Kagawa 7
(Welbeck 84)
Van Persie 5
(Hernandez 81)

Alex FERGUSON 7

GALATASARAY
Muslera 7
Eboue 6
Semih 7
Dany 6
Hakan 4
Hamit 6
Selçuk 6
Melo 4
(Aydın 79)
Amrabat 5
(Emre 63) 5
Burak 3
Umut -
(Elmander 16) 5

Fatih TERİM 6