'Olaylarla ilgili 17 kişi gözaltında'

İstanbul Valisi Muammer Güler, Galatasaray ile Fenerbahçe futbol takımları arasında dün oynanan maçta çıkan olaylarla ilgili 17 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, Galatasaray ile Fenerbahçe futbol takımları arasında dün oynanan maçta çıkan olaylarla ilgili 17 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Güler, "Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü" sonrası basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtladı. "Maçla ilgili polis, sorumluluk içinde her türlü tedbiri aldı" diyen Güler, kamuoyunun kimin sorumluluk, kimin sorumsuzluk içinde davrandığını çok yakından gördüğünü kaydetti. Güler, "Herkesi en az polis kadar sorumlu davranmaya davet ediyorum" dedi.
Tribünlerde gerek taraftarların kendi içinde, gerekse polisle bazı çatışmaları olduğunu ve yabancı maddelerin atılmaya çalışıldığını ifade eden Güler, "Polis orada barikat yapmasaydı, o barikatı genişletmeseydi çok daha büyük olaylar olabilirdi. Mesela misafir oyuncuların bulunduğu yere gelebilirdi. Polisimiz bunu önlemiştir, ancak maalesef Türk futbolunda yaşanmaması gereken çok kötü bir olay yaşanmıştır" diye konuştu. Bu konuda yetkili kurumun Futbol Federasyonu olduğunu, İl Spor Güvenlik Kurulu'nun da kendi yetkisi dahilinde taraftarlarla ilgili yapılacak tespitlere göre gereken işlemi yapacağını kaydeden Güler, sezon boyunca oynanan tüm maçlarla ilgili tarafların görev ve sorumluluklarını masaya yatırması gerektiğini söyledi.
Güler, "Olaylarla ilgili 14'ü karaborsa bilet satmak, 17'si ise polise mukavemet ve araçlara zarar vermekten dolayı toplam 31 kişi gözaltına alındı" dedi. Bu kişilere para cezası ve müsabakalardan men cezası verileceğini ifade eden Güler, konuyla ilgili kanunun yeniden düzenlenmesine ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi. Men cezası verilenlerin müsabakalara girişinin kontrolünün mümkün olmadığını anlatan Güler, yeni sezonda olayların önlenmesi için yeni düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu ilgili mercilere ilettiklerini bildirdi.