Olaylı derbide cevap bekleyen sorular

Olaylı derbide cevap bekleyen sorular
Olaylı derbide cevap bekleyen sorular
Türk futbolun kara bir geceyi geride bıraktı. Dünyaya rezil olduğumuz görüntülerde, birçok ihmalin ve yetersiz kalan önlemlerin etkisi büyük.

Radikal.com.tr - Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yarıda kalan Beşiktaş- Galatasaray maçına, sergilenen futbol ve goller yerine 90+2'de çıkan olaylar damgasını vurdu. 76 bin kapasiteli stadı tamamen dolduran siyah-beyazlı taraftarların rekoru, ne yazık ki istenmeyen olaylar ile gündemin son sırasına indi. Galatasaraylı futbolcu Felipe Melo'nun kırmızı kartı sonrası bir anda sahaya giren taraftarlar ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın flaş iddiaları sonrası ise kafalarda bazı sorular belirdi.

Hakan Şükür: Yaşananların sebebi...


76 BİN TARAFTARA 2 BİN GÜVENLİK

- Mehmet Bayhan, statta 8 turnikenin bilerek devre dışı bırakıldığını, tribünlere çok sayıda kaçak taraftar girdiğini, boş kalması gereken merdivenlerin tamamın dolu olduğunu, turnikelerin elektronik kabloları kesildiğini ve Doğu Tribünü tarafında 10 kapının kilitlerinin kırıldığını iddia etti. Ancak maç öncesi çıkan haberlerde bin 500'ü özel, 500'ü polis olmak üzere toplam 2 bin güvenlik personelinin, dev derbide görev yapacağı bilgisi şaşkınlık yarattı. Zira 76 bin taraftarın tribünde yer aldığı bir karşılaşmada sadece 2 bin güvenliğin görevli olması, "vahim olayların önüne geçilememesinde" ana faktörlerden biri olarak ortaya çıktı.- Bayhan'ın iddiasına göre, Turnikelerin kırılması, kablolasın kesilmesi ve yaklaşık 10 bin fazla taraftarın stada girmesine karşın polislerin bu olayları önleyememesi kafalarda soru işaretleri bıraktı.'ÜST ARAMASI DÜZGÜN YAPILMADI' İDDİASI

- Yeni sezonda güvenlik önemlerinin arttırılmasına rağmen derbi için Atatürk Olimpiyat Stadı'na gelen taraftarların çoğu, üst aramalarına fazla özen gösterilmediğini belirttiler. Öyle ki stada içkili, hatta ellerinde alkol şişeleriyle birlikte girenlerin olduğu öne sürüldü.

Arıboğan: İyi ki yasak vardı


'DÖRT SAVCI' ŞAŞKINLIĞI

- Dev derbi için stat içi ve dışında 4 savcı görevlendirildiği ve derbide görev alan savcıların, bilet alarak tribünde taraftarların arasında yer alacakları iddia edildi. Oysa daha önce hiç bir maçta bu tip bir uygulamaya gidemedi. Benzer bir uygulama yapıldıysa da bu yönde haberler böylesine önemli maçlar öncesi basına sızdırılmadı. Radikal’e konuşan Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri ise maç için herhangi bir görevlendirme olmadığını belirterek, “Stada hiçbir savcı görevlendirilmesi yapılmadı. Bu haberlerin nereden çıktığını anlayamıyoruz. Kesinlikle böyle bir görevlendirme olmadı” açıklamasında bulundu.

- Spor Kamuoyu, her fırsatta Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yaşanan sıkıntılardan bahsediyor. Teknik adamlar ve futbolcular da bu statta oynamaktan oldukça rahatsız. Hatta Beşiktaş kalecisi Tolga Zengin, 2-0 kazandıkları Trabzonspor maçı sonrası yaptığı açıklamada, "Olimpiyat Stadı'nda oynamaktan memnun değilim. Stadın sadece adı güzel, Atatürk. Başka hiçbir şey güzel değil" ifadelerini kullandı. Ulaşım güçlüğü, rüzgar sorunu vs gibi faktörleri gözardı ederek böylesine önemli bir karşılaşma için Olimpiyat Stadı'nı seçmenin, tatsız olayların yaşanmasına etken olduğu görüşü hakim.

ULAŞIM SORUNU, RÜZGAR VE 'OLİMPİYAT' ÇİLESİ

- Beşiktaş-Galatasaray derbisinden sadece bir gün önce Şükrü Saracaoğlu Stadı'nda oynanan Fenerbahçe-Elazığspor maçı sırasında Gezi Parkı eylemlerine destek veren grup ile hükümeti destekleyen Genç Fenerbahçeliler grubu arasında olaylar çıktı. Henüz bir gün önce böyle bir örnek yaşanmışken, üstelik Çarşı'ya karşı '1453 Kartalları' adlı bir grubun kurulduğu konuşulurken Olimpiyat Stadı'ndaki maçta gerekli denetimlerin ve önlemlerin alınmadığı gözlendi. İki grubun karşı karşıya gelmesi önlenemedi. Nitekim karşılaşmanın 70'inci dakikasından itibaren tribünde ciddi olayların çıktığı kameralara yansıdı.

Gözaltına alınanlar serbest