'Öldürdüğünü bilmiyormuş...'

'Öldürdüğünü bilmiyormuş...'
'Öldürdüğünü bilmiyormuş...'
Fenerbahçeli taraftar Burak Yıldırım'ı bıçaklayarak öldüren 19 yaşındaki Yusuf O., dün yakalandı. Zanlı ilk ifadesinde "Bıçağı rastgele salladım, öldürdüğümü bilmiyordum" dedi.

Fenerbahçe- Galatasaray derbisinin ardından evine dönerken Edirnekapı Metrobüs Durağı’nın yanındaki üstgeçitte bıçaklanarak öldürülen 19 yaşındaki Fenerbahçe taraftarı Burak Yıldırım’ın katil zanlısı Yusuf O. yakalandı. Önceki gece geç saatlerde katilin kimliğinin tespit edildiği ve memleketine kaçmakta olduğu İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tarafından açıklanırken takip eden saatlerde zanlının yakalandığı haberi de geldi. 

Bıçak hediye edilmiş...
1993 doğumlu zanlı, önceki gün 14.00 sularında İstanbul Esenler Otogarı’ndan hareket eden yolcu otobüsünün 3 numaralı koltuğunda yolculuğa başladı. Kırşehir-Kayseri karayolunda saat 22.35 sularında ihbar üzerine yapılan denetim esnasında 16 numaralı koltuğa geçen zanlı, polis tarafından yakalandı. Yusuf isimli zanlının İstanbul’da tekstil işçisi olduğunu, derbi sonrası 20 kişilik grupla karşı karşıya kalınca üzerinde bulunan bir arkadaşının kendisine hediye ettiği bıçağı rast gele salladığını, bir kişinin ölümüne neden olduğunu bilmediğini söylediği belirtildi. 

‘Yaralama’dan 3 kez sabıkalı

Yusuf O’nun daha önce yaralama suçundan 3 kez polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi. İlk sorguda ise zanlı şu ifadeleri kullanmış: “Arkadaşım Yusuf B’yi yolcu ettikten sonra merdivenlere yöneldiğim sırada, aşağından gelen Fenerbahçeli bir grupla karşılaştım. Bana ‘Hışşt’ diye seslendiler. Ben de onlara ‘Hayırdır’ dedim. Bana doğru koşarak saldırdılar. Ben de yanımdaki bıçağı çekerek kendimi korumak için sağa sola sallamaya başladım. Kimseye isabet ettirip ettirmediğimi dahi bilmiyorum. Kavga yatıştığı sırada az önce yolcu ettiğim arkadaşım Yusuf da yanıma geldi. Birlikte oradan kaçtık.”
Bu arada Kırşehir valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün zanlıyı yakalayan Mucur ilçe Emniyet müdürlüğü personelini ödüllendireceği ifade edildi. 

Futbol terörü dış basında

Fenerbahçe-Galatasaray maçının ardından yaşanan cinayet dış basında da geniş yer buldu. Holiganizmin geldiği boyutlar sorgulanırken, yaşananlar trajedi olarak yorumlandı.
Yunanistan’da iki takım taraftarları arasındaki şiddet olaylarına vurgu yapılırken internet siteleri yaşananları şöyle aktardı:
Onsports: ‘Şok: Türkiye ’de bir taraftar bıçaklanarak öldürüldü’ başlıklı haberde, Türkiye’nin de Yunanistan gibi futbolda şiddet olaylarının önüne geçemediği, derbinin kana boyandığı ifade edildi.
Woop: Burak Yıldırım’ın fotoğrafına yer verip cinayetin Sarı-Lacivertlilerin zaferini gölgelediğini ifade etti.
Sport: Haber ‘Fenerbahçe-Galatasaray: 1 ölü’ başlığıyla duyuruldu.
Hollanda basını milli oyuncuları Dirk Kuyt’ın da derbide olması nedeniyle ayrı bir önem gösterdiği maçın ardından yaşanan bu olaya geniş yer verdi.
De Telegraaf: “Türk gerilimi sonrası ölü” başlığıyla haberi verip, ezeli rekabetin bir taraftarın hayatına malolduğunu yazdı.
AD: “Fenerbahçe taraftarı bıçaklandı, Galatasaray’ın kutlaması iptal oldu” başlığı kullanıldı.
Spits: Haberini “Fenerbahçe-Galatasaray maçından sonra bir ölü” başlığıyla duyurdu.