'Ole' diyarında alaturka

Nihat Kahveci'nin San Sebastian kentinin Real Sociedad'ından sonra Rüştü Reçber'in de Barça'ya demir atmasıyla iyice alaturkalaşan İspanyol La Liga'da ikinci bir takımımız daha oldu. Hatta kentin bir diğer ekibi Espanyol'a yatay geçiş yapan Tayfun Korkut'u da eklediğimizde elimizdeki efektif üçe yükseliyor.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Nihat Kahveci'nin San Sebastian kentinin Real Sociedad'ından sonra Rüştü Reçber'in de Barça'ya demir atmasıyla iyice alaturkalaşan İspanyol La Liga'da ikinci bir takımımız daha oldu. Hatta kentin bir diğer ekibi Espanyol'a yatay geçiş yapan Tayfun Korkut'u da eklediğimizde elimizdeki efektif üçe yükseliyor.
Türkiye Ligi'nde 1994-95 sezonundan bu yana forma giydiği Fenerbahçe'yle, asırlık Galatasaray derbilerinin heyecanını yaşayan Rüştü Reçber, bundan böyle derbi sayılmasa bile, dünyanın ezeli rekabetteki bir diğer başta gelen Barcelona-Real Madrid düellolarının en büyük sorumlusu olarak birbirinden ünlü Camp Nou ve Santiago Bernabeu statlarında boy gösterecek.
Rüştü'yle birlikte Barcelona, yeni sezona sadece yeni bir file bekçisi ile değil, yeni başkan ve teknik direktörle başlıyor. Eski Fenerbahçeli'nin yanı sıra transfer listesine David Beckham'ı da ekleyen Joan Laporta, her ne kadar İngiliz'i, tıpkı Luis Figo gibi Real Madrid'e kaptırdıysa da 27 bin 869 oyla kulüp tarihinde rekor kırarak koltuğu kapmayı başardı. Barcelonalılar, Rüştü'nün 'yedi yaşından beri Fenerbahçe ve Barcelona'nın ruhunu taşıyorum' kelamına büyük önem veriyor. Bizdeki 'kolumu kessen, sarı-yeşil, kırmızı-lacivert akar abicim' edebiyatını yakından izlememenin sonu böyle olur.
Yeni başkan Joan Laporta, imza töreninde Rüştü'ye methiye yağdırırken, Türk kalecinin teknik kapasitesi ve deneyiminin yanı sıra insancıl değerlerinin yüksekliğine değindikten sonra "Yeni sezonda başarı için geriyi güçlendirme hedefimizi Rüştü'yü alarak gerçekleştireceğimize eminim" dedi. Bence en akıllı işi yaptılar. Zira Barça, ligde daha altında olan ekiplerden bile fazla gol yiyen bir ekip. Bunu sadece kalecilere bağlamamak gerek ama genç Valdes, 21 yıllık ömründe Rüştü'nün süper kurtarışlarının KDV'sinin KDV'si kadar alkış alamadı henüz.
Barcelona'nın teknik sekreteri Beguiristain, Rüştü'nün transferinin ardından kulübün kaleci koleksiyonun yeni oluşumunu aydınlığa kavuşturdu. Taraftarların, giden Antiç'in yerine geçmesi için ilk aday olarak gösterdikleri Beguiristain, bundan böyle kalenin savunması için Rüştü ile Victor Valdes'in yeterli olacağını söyledi. Diğer eldivenlerden Roberto Bonano ile Robert Enke'nin yeni kulüp bulmaları için her türlü yardımı yapacaklarını da vurguladı. Adaşlardan Arjantinli Bonano 33 yaşında, Alman Enke ise ondan 7 yaş daha genç. Ancak, kaleyi deneyimli gardiyanlara bırakma, modası giderek tarihe karışırken bunun bir örneği de geçen sezon Barça'nın birinci kalecisi olan 21 yaşındaki Victor Valdes'in forma almasıyla görüldü. Barcelona doğumlu genç file bekçisiyle, Rüştü'nün yolları, son dünya şampiyonasının en iyi kalecisi seçilen Alman Oliver Kahn yüzünden daha şimdiden kesişiverdi. Valdes, Türk eldivenin Katalanya'ya transferi konusu ortada yokken, 27 mayısta yapılan bir röportajda, idealindeki kaleci olarak Kahn'ı göstermişti. Victor, bundan böyle uzaktaki Alman'a değil takımındaki Rüştü Reçber'e daha alıcı gözle bakıp 'maç kurtaran eldiven' formülünü birebir içine sindirmeli. Zira Fenerbahçe'nin son iki şampiyonluğu kadar 'mundial'deki dünya üçüncülüğünde Rüştü'nün performansı en büyük etkenlerdendi.
82 kez milli formayı giyen altın eldiven, vatani görevini yine sürdürecek ancak Sarı-Lacivertli taraftarlar onu Saracoğlu'nda çok arayacaklar. Taa ki Fenerbahçe, Barcelona'yla eşleşene kadar. Neden olmasın...