'Ölenler için susacak dudağımız da mı yok'

'Ölenler için susacak dudağımız da mı yok'
'Ölenler için susacak dudağımız da mı yok'
Konya Arena'da oynanan Türkiye-İzlanda maçı öncesi Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu sırasında tribünlerden ıslık ve tekbir sesleri yükseldi. Deneyimli futbol adamı Mustafa Denizli, taraftarların saygı duruşuna katılmamasına tepki gösterdi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Mustafa Denizli'nin, 'Küllerinden doğanlar' başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

Saygı duruşundaki ıslıklama için ne demek lazım. Bunu bir türlü başaramıyoruz.
"Saygı duruşu yapılan insanlarımız bu devlet tarafından şehitlik ve gazilik mertebesinde değerlendiriliyor. Hayatını kaybedenler şehit , hayatına öyle ya da böyle devam edecek vatandaşlarımız da gazi olarak nitelendiriliyor. Saygı duruşu nasıl yapılır, nasıl saygı duyulur, nasıl vefa duygusu ortaya çıkarılır hiç mi bilmiyoruz? Onlar için çarpacak kalbimiz, susacak dudaklarımız yok mu?

Hayatını kaybedenler için bu kadarını beklememiz de en doğal hakkımız. Rahmete kavuşmuş bir insana saygı ne demektir? Bu kar mı duygulardan uzağız?"

Saygı duruşuna tribünlerden ıslık ve tekbirli karşılık

ÖNCE TEZAHÜRAT SONRA TEKBİR

40 bin kişilik Konya Arena'yı tamamen dolduran taraftarlar, saygı duruşuna katılmayarak ıslıkla protestoda bulundu. Sonrasında ise "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı atarak tekbir getirdi.

Fatih Terim: Keşke gitmeseydik!