'Olimpiyat' derbi görsün!

'Olimpiyat' derbi görsün!
'Olimpiyat' derbi görsün!
Olimpiyat Stadı bugün, yıllar sonra dev bir derbiye ev sahipliği yapacak. Beşiktaş'ın Galatasaray'ı konuk edeceği maç 19.00'da başlayacak.

Spor Toto Süper Lig’de sezonun ilk büyük derbisi bugün oynanacak. Lider Beşiktaş , geçici evi Olimpiyat Stadı’nda Galatasaray ’ı konuk edecek. Büyük öneme sahip olan ve saat 19.00’da başlayacak karşılaşmayı Fırat Aydınus yönetecek.
Lider Beşiktaş’ta dev maç öncesi çifte rekor hedefi var. Sezonun ilk 4 maçını kazanarak liderlik koltuğunda oturan Siyah-Beyazlı ekip, Olimpiyat Stadı’ndaki derbide rakibini yenerek hem galibiyet serisini beş maça taşıyıp sezona en iyi başlangıç rekorunu egale etmek hem de Süper Lig tarihinde bir maçta seyirci rekorunu kırmak amacında. Son olarak 2003-2004 sezonuna Mircea Lucescu yönetiminde ‘beşte beş’le başlayan ‘Kartal’ Slaven Biliç’le aynı başarıyı tekrarlama amacında. Kartal ayrıca 229 dakikadır gol yemiyor.
Beşiktaş derbide seyirci rekorunu kırmaya hazırlanıyor dedik... İnönü Stadı’nın yıkılarak yeniden yapımı aşamasında sezon başından bu yana maçlarını Olimpiyat Stadı’nda oynayan Siyah-Beyazlılar, bugün derbide Süper Lig tarihinde bir maçta seyirci rekoruna imza atacaklar. Resmi kayıtlara göre 75 bin 145 koltuk kapasitesiyle Türkiye’nin en çok seyirci alan stadı için bastırılan biletlerin tamamı satılırken, Siyah-Beyazlı taraftarlar, derbide bir rekora tanık etmenin heyecanının şimdiden yaşamaya başladı. 2003-2004 sezonunda, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında 21 Eylül 2003 tarihinde Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan ve 2-2 sonuçlanan karşılaşma oldu.

Tribünde 4 savcı

Bugün tribünde 4 de savcı olacak... Bilindiği gibi An­ka­ra’da ya­pı­lan Spor­da Şid­det ve Dü­zen­siz­li­ğin Ön­len­me­si Ça­lış­ta­yı’nda tri­bün­ler­de olay çı­ka­ran­la­rın sav­cı­lar ta­ra­fın­dan tes­pit edil­me­si ka­rar­laş­tı­rıl­mış­tı. Dev der­bi için İkitelli’de gö­rev ala­cak sav­cı sa­yı­sı­nın 4 ola­rak be­lir­le­ndi­.
Der­bi­de gö­rev alan sav­cı­la­r kim­lik­le­ri­ni giz­le­yip bi­let ala­rak tri­bün­de yer ala­cak­. Sav­cı­la­rın, sa­ha için­de ve dı­şın­da kar­şı­la­şı­lan her tür­lü olum­suz ola­yı not ala­ca­ğı kay­de­dildi.

9.5 yıl sonra yeniden

Beşiktaş ile Galatasaray, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yaklaşık 9,5 yıl sonra karşı karşıya gelecek. İki ekip daha önce burada sadece bir kez karşılaştı. 4 Nisan 2004’teki maçta Mircea Lucescu’nun Beşiktaş’ı deplasmanda Galatasaray’ı 2-1 yenmişti. O maçta çok eleştirilen Ali Aydın daha sonra hakemliği bırakmıştı.
Geçen sezonun ikinci haftasında İnönü Stadı’nda yapılan lig tarihinin en erken derbisi 3-3 bitti. Türk Telekom Arena’daki rövanşı ise Galatasaray 2-1 kazandı. Beşiktaş, Galatasaray ile yaptığı tamamı Süper Lig’e dahil son 6 maçı da kazanamadı.
Galatasaray ise deplasmanda oynadığı lig derbilerinde galip gelmekte oldukça zorlanıyor. Sarı-kırmızılı takım, Beşiktaş ve Fenerbahçe ile rakip sahada yaptığı son 32 lig maçından sadece ikisini kazanabildi.