Olimpiyat madalyası istiyor

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 9. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metre bayanlar yarışında ikinci olarak gümüş madalya kazanan Süreyya Ayhan ile Türk kafilesi, dün Türkiye'ye döndü.

İSTANBUL - Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 9. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metre bayanlar yarışında ikinci olarak gümüş madalya kazanan Süreyya Ayhan ile Türk kafilesi, dün Türkiye'ye döndü.
Süreyya Ayhan, Paris'te kendisi için büyük bir deneyim yaşadığını belirterek, artık gözünü 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'na çevirdiğini söyledi. Ayhan, şu anda kendisini daha iyi hissettiğini belirterek şöyle konuştu: "Başıma gelen sağlık durumu beni etkiliyor. 1500 metre finalinde de son anlarda rakibime geçilmemin nedenlerinden biri buydu. Kısmet değilmiş, ben kısmete inanan bir kişiyim. Ama ikinci ve üçüncü olmak da dünyada çok zor bir iş. Onun için ikinciliğe de çok seviniyorum. Çünkü bu duruma gelmem için çok zorlu aşamalardan geçtim. Yapılan çalışmalar ve olaylar basite alınacak şeyler değil. Yarışmadan sonra çok üzgündüm ve çok ağladım. 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kesinlikle benim olacak."
Ayhan, yaşadığı sağlık sorununun tam müsabaka anında geliştiğini ve gücünün eksilmesine yol açtığını ifade ederek, "Kaldıramadım. Koşuda da bunu hissettim. Son metrelere geldiğimde gücüm azalmıştı" dedi.
'Taktik hata yok'
Çalışmalarının temposunun bundan sonra da artarak devam edeceğini kaydeden Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışta ne taktik, ne de teknik hatası yaptık. Tamamıyla şanssızlık ve kadersizlik oldu. Önümüzde iki Golden Lig yarışı var. Ancak Brüksel'de koşup koşmayacağım, Türkiye'de fiziksel durumum araştırıldıktan sonra belli olacak. Bazıları yarış öncesi daha fazla müsabakaya katılmam gerektiğiyle ilgili yorumlar yapmışlar. Ben, çok değil önemli madalyalar için yarışlara çıkmak isterim. Çok sayıda yarış koştum mu sakatlık riski de çoğalır. Bunun da önlemlerini alacağız."
Türkiye'deki insanların kendisinden büyük beklentiler içine girdiğini, bu durumun da kendisini doğal olarak çok etkilediğini vurgulayan Ayhan,
"Paris'te geçirdiğim son dört günün her saniyesi geçmiyor gibi geldi. Çok stres ve sıkıntıya girdim. Omuzlarımdaki ağırlık ve baskı, her dakika arttı ve bu stresi de müsabakada atamadım. İleride yanımızda bir psikolog veya bu konuda bir uzman olursa daha yararlı olur" diye konuştu.
Eyfel'i gezdiler
Öte yandan kafilede bulunanlar Türkiye'ye dönmeden önce dün sabah Paris'in simgesi sayılan Eyfel Kulesi'ni ziyaret ettiler. Ziyarette, Süreyya Ayhan'ın yanı sıra, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, diğer atletler Elvan Abeylegesse ve Yusuf Zepak, antrenör Yücel Kop, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Yurdadön, IAAF Delegesi Ayhan İnanlı ve Dr.Tamer Çavuş da yer aldı. Türk kafilesi, kulenin önünde bir de hatıra fotoğrafı çektirdi. (Spor Servisi)